Lai pastiprinātu cīņu pret izvairīšanos no nodokļu nomaksas un vienlaikus veicinātu iedzīvotāju un uzņēmumu atbildīgu attieksmi pret nodokļu saistību ievērošanu.
Plānots paplašināt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) piekļuves tiesības informācijai par pārrobežu maksājumiem.
Šāda iecere tiek uzskatīta par nozīmīgu soli, lai uzlabotu valsts fiskālo disciplīnu, nodrošinātu vienlīdzīgus konkurences apstākļus uzņēmējdarbībā un stiprinātu sabiedrības uzticību nodokļu sistēmai.
Pagājušajā nedēļā Saeima lēma nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai izskatīšanai likumprojektu “Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām””.
Šie grozījumi ir izstrādāti ar mērķi pilnveidot esošo regulējumu, nodrošinot, ka VID var efektīvāk identificēt un novērst nodokļu nemaksāšanas gadījumus, tostarp starptautiskus pārrobežu darījumus, kuros varētu tikt slēpti ienākumi.
Pašreizējais likums “Par nodokļiem un nodevām” paredz, ka VID ir tiesības pieprasīt un saņemt datus no maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, maksājumu karšu darījumu apstrādātājiem un elektroniskās naudas iestādēm par fizisko un juridisko personu saimniecisko un finansiālo darbību.
Mainīsies kārtība:
Turklāt VID var pieprasīt informāciju no kredītiestādēm par maksājumiem, kas veikti no klientu kontiem, un šajā procesā maksātājs netiek identificēts.
Tomēr, lai efektīvāk reaģētu uz modernās ekonomikas izaicinājumiem, plānotie grozījumi paredz ievērojami paplašināt šo tiesību apjomu. Jaunās normas nodrošinās VID piekļuvi plašākai informācijas bāzei, kas ietver ne tikai iekšzemes darījumus, bet arī detalizētus datus par pārrobežu maksājumiem. Tas palīdzēs atklāt kompleksas izvairīšanās shēmas, kas balstās uz starptautiskās tirdzniecības un finanšu sistēmas izmantošanu.
Šādi pasākumi ir svarīgi, lai veicinātu valsts budžeta ieņēmumu palielināšanos, uzlabotu nodokļu maksātāju disciplīnu un nodrošinātu sabiedrībai pārliecību, ka tiek veikta godīga un caurskatāma nodokļu kontrole.
Pašlaik ierobežota informācija:
Tomēr, kā norādīts likumprojekta anotācijā, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) piekļuve šai informācijai pašlaik ir ierobežota, kas apgrūtina efektīvu kontroli un analīzi. Papildus tam, vienota datu iesniegšanas standarta trūkums kavē ne tikai datu apstrādes procesus, bet arī maksājumu saņēmēju precīzu identificēšanu, radot izaicinājumus uzraudzības un administrēšanas procesā.
Plānots, ka, paplašinot VID tiesības izmantot maksājumu pakalpojumu sniedzēju sniegto informāciju, tiks ievērojami uzlabota VID spēja iegūt detalizētu un visaptverošu pārskatu par nodokļu maksātāju darbībām, īpaši tajās jomās, kuras līdz šim bija sarežģīti uzraudzīt. Šādas jomas ietver, piemēram, pārrobežu darījumus un e-komerciju, kur bieži vien veidojas nodokļu apiešanas vai nepietiekamas deklarēšanas riski.
Tiks veikta analīze:
Analizējot maksājumu pakalpojumu sniedzēju iesniegtos datus, salīdzinot un apvienojot tos ar VID rīcībā esošo informāciju, tiks iespējams precīzi noteikt personas, gan fiziskas, gan juridiskas, kuras veic saimniecisko darbību, bet:
…nedeklarē darījumus pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijās vai arī īpašajā PVN režīmā, tādējādi izvairoties no PVN nomaksas gan Latvijā, gan Eiropas Savienības mērogā;
nepareizi norāda vai neatbilstoši deklarē darbinieku skaitu un to darba samaksu, tādējādi izvairoties no obligāto sociālo iemaksu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas;
nepilnīgi atspoguļo savus ieņēmumus gada pārskatos, radot nepilnīgu priekšstatu par saimniecisko darbību;
nav reģistrējušas vai pilnībā nedeklarē savu saimniecisko darbību atbilstoši normatīvajiem aktiem;
iespējams, darbojas Latvijas teritorijā, nereģistrējoties kā nodokļu maksātāji un neveicot valstī noteiktos nodokļu maksājumus.
Šādas izmaiņas likumdošanā ļaus VID ne vien efektīvāk identificēt nodokļu apiešanas gadījumus, bet arī nodrošināt taisnīgākus un vienlīdzīgākus konkurences apstākļus uzņēmējdarbības vidē. Tādējādi tiks veicināta nodokļu maksātāju atbildība un uzlabota valsts fiskālā disciplīna.