KVADRĀTU GADI
Atkārtosim: 2025. gadam nav analogu. Vienkārši visu skaitļu summa, kā jau redzējām, ir 45. 45 MŪSU ĒRĀ? Tas bija ļoti sen, un viņi neskaitīja gadus no Kristus piedzimšanas. Un 45. gada kvadrāts ir ļoti tāls gads, un tas vēl nav pienācis. Tātad mums jātic, ka tuvojas patiešām īpašs gads, tik īpašs, ka mēs nevaram uzminēt, kāds tas ir un būs.
Nepadodies! Indiešu matemātiķi (jau mūsdienīgi) uzsver: tā kā 2025. gads ir “kvadrātisks”, paskatīsimies, kas notiks ar citiem kvadrātiskiem gadiem. Tie ir, piemēram, 1936. gads (44 kvadrāts) un 1849. gads (43 kvadrāts). Tālāk indiešu matemātiķi viegli velk abakus pāri zemeslodei, pārliecinot, ka tie visi ir bijuši svarīgi gadi. Bet – godīgi sakot – tā nav gluži taisnība.
Lai noskaidrotu, kurš gads bija kvadrātgads, ir jāņem skaitlis, tas jākvadratizē, jāiegūst gads un tad jāuzzina, cik “īpašs” ir šis gads. Mēs pārbaudījām visus gadus (piemēram, 1600 un 1225), bet arī tajos neatradām neko īpašu. Skaidrs, ka laikmeta sākumā kvadrātgadu ir daudz (piemēram, jaunā laikmeta 4. gads, tad 9. gads utt.), un tie nāk bieži. Taču, attālinoties no jaunā laikmeta 1. gada, tie kļūst arvien retāki.
TAS IR INTERESANTI.
Un burtiskā nozīmē. Cilvēks cenšas atrast “interesantus” skaitļus un kaut kādā veidā tiem piešķirt jēgu. Matemātiķi ir pierādījuši, ka nav neinteresantu skaitļu, un katram no tiem ir iespējams piedēvēt kādu likumsakarību. To sauc par “interesanto skaitļu teorēmu”. Teorēma nosaka, ka katrs dabiskais skaitlis ir interesants skaitlis. Un šeit ir pierādījums. Pieņemsim, ka ir noteiktu neinteresantu skaitļu kopa.
Acīmredzot ir vismazākais neinteresantais skaitlis. Bet tas ir interesants tāpēc, ka tas ir mazākais neinteresantais skaitlis. Tāpat ir arī ar pārējiem. Līdz ar to nav neinteresantu skaitļu. Neraugoties uz pierādījuma humora pilno pierādījumu, teorēma darbojas. Matemātiķi visu laiku atrod likumsakarības visgarlaicīgāk izskatītos skaitļos. Bet filozofi to nesaprot. To, ka Daba ir radījusi matemātisku audumu, kas pilns noslēpumu, un tas nosaka mūsu eksistenci. Tas nozīmē, ka matemātika pati par sevi ir objektīva realitāte.
Lasi vēl: Tagad jūs uz visiem laikiem aizmirsīsiet par aizsprostojumiem izlietnē! Labākais veids, ko piedāvā pieredzējis santehniķis
Vai arī cilvēka smadzenes ir tik organizētas, ka nejaušībā saskata likumsakarības.
Tevi noteikti interesēs
- Aunam pārmaiņas darba sfērā, Jaunavai – zvaigznes dos iespēju realizēt sapņus. Nedēļas prognoze no 6. līdz 12.janvārimby Laura Blūma
- Tikai trīs pamatsastāvdaļas un izcils rezultāts – svaigi, kraukšķīgi salātiņi, ko gribēsiet gatavot katru dienu (recepte)by Laura Blūma
- Sēklu sagatavošana turpmākai sējai – galvenās metodes dīgtspējas palielināšanaiby Anna Kalniņa