Šosvētdien – Abgunstē muižas svētki ar vintāžas noskaņu


Šajā nedēļas nogalē – svētdien, 20.augustā, Abgunstes muižā (Zaļenieku pagastā, Jelgavas novadā) vintāžas stila noskaņās noritēs muižas svētki- pagalmu piepildīs mūzika, oranžērijas pulcēs uz mākslinieciskām radošajām darbnīcām, gaisā virmos garda ēdiena kārdinošās smaržu stīgas, bet vakara krēslā Abgunste jau tradicionāli izgaismos skulptūru – šamota ugunskaķi.

Katru gadu, izvēloties muižas svētkiem citādus akcentus, Abgunste nemainīgi aicina pie sevis gan tos, kas tur jau reiz bijuši vai ceļu uz Abgunsti iemīļojuši, gan tos, kas nekad vēl muižu nav redzējuši. Šie būs jau astotie muižas svētki, un katru gadu tie ļauj klātesošajiem ne tikai baudpilni atpūsties, ieslīgt laiskā muižnieciskā zvilnēšanā, bet arī būt klātesošiem greznumlietu meistarošanā, iz-dejoties, iz-ālēties, izstaigāt muižas telpas un dārzu, kā arī izpētīt, ko jaunu Abgunste gada laikā spējusi paveikt savas atdzimšanas labā.

Svētdien Abgunstē var ierasties jau no plkst.16:00 – muižas telpās jau plkst.16.30 gaidāms plašu demonstrējums jeb Gramofona stacija Kristapa Krolla vadībā. Skatuves programmas atklāšana prognozēta plkst.17.00 un uz tās vakara gaitā kāps gan “Tandēms trijatā”, “DEM”, “Zuši”, Žoržs Siksna.

Nemainīgi muiža savu pagalmu būs pielāgojusi un sadalījusi radošajā zonā, aktīvajā, muzikāli izklaidējošajā daļā, ēšanas un atspirdzināšanās zonā, arī pašas muižas telpas atverot apskatei visas dienas garumā un noteiktos laikos nodrošinot stāstījumu par muižu. Jautrībai darbosies gan moment-fotokaste, gan meistardarbnīcas, kur būs ļauts veidot dizaina pakaramos, vēdekļus, somiņas un ausu rotas, kaķu mozaīkas un auduma apdrukas.

Muižu savā radošajā līdzdarbībā pagodinās arī daudz starptautisku keramikas simpoziju dalībnieks – gruzīņu keramiķis Gigiša Pačkoria, savukārt vakara performances – kvēlojošā kaķa skulptūru darinās Ieva Jurka, laujot tam uzliesmot vakara krēslas gaismā, sākot no pl.21.00.

Pasākuma laikā darbosies muižas virtuve ar apetelīgām uzkodām, būs pieejams arī sadarbibas partnera – “Tartes” saldējums, klēts bārs piedāvās dažādus atspirdzinājumus un kokteiļus. Tiesa, dalībai muižas svētkos viesiem jārēķinās ar ieejas maksu, arī ēdiena un dzērienu baudījums nebūs par brīvu, taču kafiju gan varēs malkot bez maksas, ja vien viesi būs ielāgojuši vienu vienīgu nosacījumu un uz pasākumu ieradušies ar vintāžas stilam atbilstošu drēbju kārtu, kādu stila detaļu vai atbilstošu noformējumu aksesuāros. Stilam atbilstošas nianses varētu būt gan volāni, štrumbantes, boa pār plecu, spieķi, saulessargi, žabo, uzskrullētas ūsas, cilindri, ondulācijas matu sakārtojumam, vēdekļi, mežģīņu cimdi vai krinolīni.
Pagalma ainavu Abgunstē rotās arī vismaz divi retro auto, tāpēc tiem, kas vēlēsies fotosesijas ar senlaicīgi ekskluzīviem aksesuāriem, vien jānolūko labākie rakursi. Savukārt jau gatavas mākslas fotogrāfijas varēs apskatīt muižas mansardā, jo no 13. augusta tur apskatāma Andra Apšenieka aktu izstāde “Fotogrāfija ar sievieti un kaķi”.

“Vintāža ir tas, kas mēdz raisīt nostaļģisku prieku un ilgas pēc aizgājušo laiku stila detaļām. Un lai gan aizlaikus vairs neatgriezt, mēs varam izspēlēt versijas par cildinošākajām kvalitātēm mūsu katra izpratnē par to, ko mums katram nozīmē vintāža. Muiža uzburs noskaņu, lai visas dienas garumā valdītu stils un elegance, un viesiem šķistu, ka viņi nokļuvuši savādā laika un telpas starpstāvā vai aizspogulijā, kad ļauts veldzēties, baudīt nu jau izgaisušas vērtības” pauž Abgunstes muižas saimniece Asnāte Avotniece.

Jāpiebilst, ka ieejas maksa muižas svētkos vēlāk kļūst kā biedrības “Radošuma meka” līdzfinansējums projektu īstenošanai Abgunstes muižas plānotajiem restaurācijas darbiem un apkārtējās teritorijas pievilcības radīšanai.

“Abgunste nav tikai pasākumu vieta – jā, tā ir mūsu mājas un dzīvesvieta, bet tā vienlaikus ir arī sabiedrības projekts, kas visu laiku attīstās, pateicoties cilvēkiem, kas ierodas un svin svētkus, uztic mums sarūpēt nozīmīgus pasākumus viņu dzīvēs vai svarīgas dienas uzņēmumiem. Un mēs to novērtējam un aicinām cilvēkus – tuvus un tālus, kas vēl ne reizi nav bijuši Abgunstē – atbraukt, aplūkot, izstaigāt…” aicina muižas saimnieki Asnāte un Jānis Avotnieki.

Biļetes pieejamas: www.aula.lv

Leave a Comment