Sinoptiķi steigšus brīdina : Šovakar un rīt gaidāms ļoti spēcīgs sniegputenis, kas atnesīs pamatīgas problēmas

Latvijā labi pazīstamais meteorologs un laika ziņu eksperts Mārtiņš Bergšteins sociālajos tīklos publicējis brīdinājumu par retu dabas parādību un gaidāmajiem laika apstākļiem.

Šie notikumi sāksies jau šovakar, 2. janvārī, un turpināsies arī rīt, 3. janvārī.

Jau pirms dažām dienām LTV laika ziņu speciālists Toms Bricis raidījumā “Rīta Panorāma” brīdināja, ka drīzumā visā Latvijā iestāsies īsta ziema. Tās laikā gaisa temperatūra vietām var noslīdēt pat zem -10 grādiem, savukārt zeme tiks klāta ar noturīgu un biezu sniega segu, kuru daudzi jau ilgi gaidīja.

Savā jaunākajā ierakstā Mārtiņš norāda, ka šonakt (no 2. uz 3. janvāri) un rīt no rīta (3. janvārī) Latviju šķērsos intensīvi gubu-sniega mākoņi. Tie lokāli izraisīs stipru snigšanu, kas var palielināt sniega segas biezumu par diviem līdz pieciem centimetriem.

Vidzemes ziemeļu daļā prognozē ļoti intensīvu snigšanu, ko veicinās sniega mākoņi, kas veidosies virs Rīgas līča un virzīsies šaurā joslā. Šī snigšana vietām var palielināt sniega segas biezumu pat par 15 līdz 20 centimetriem! Papildus tam tiek prognozēta iespēja piedzīvot neparastu ziemas dabas parādību – zibens izlādes un pērkona negaisu, ko angļu valodā dēvē par “thundersnow”.

Latviski šo fenomenu var aprakstīt kā pērkona negaisu ar snigšanu. Tā ir reta un aizraujoša atmosfēras parādība, kad sniegputenis tiek pavadīts ar zibeni un pērkonu. Šis fenomens apvieno divus šķietami pretējus laika apstākļu elementus – intensīvus sniega nokrišņus un zibens izlādes, kas parasti tiek saistītas ar siltāku laiku un lietusgāzēm. Šāds retums ziemas debesīs rada īpaši spēcīgu iespaidu un nereti paliek atmiņā kā unikāls dabas šovs.

Parasti pērkona negaisi veidojas, kad gaisā ir pietiekami daudz mitruma un siltuma, lai radītu piemērotus apstākļus zibens un pērkona veidošanās procesiem. Tomēr pērkona negaisa laikā, kas notiek ziemā jeb “thundersnow,” šie nosacījumi tiek sasniegti arī pie ievērojami zemākām gaisa temperatūrām. Šādos apstākļos aukstais gaiss veicina ne tikai zibens izlādes un pērkona radīšanu, bet arī intensīvu sniega veidošanos. Rezultātā rodas unikāls laikapstākļu fenomens, kurā vienlaicīgi sastopami zibens, pērkons un intensīva snigšana, kas ziemas laikā ir reta un iespaidīga parādība.

Pērkona sniega laikā, līdzīgi kā ierastos pērkona negaisos, var novērot zibens izlādes un pērkona radītu troksni. Tomēr galvenā atšķirība ir nokrišņos – pērkona sniega laikā lietu aizstāj sniegs, kas šo parādību padara īpašu un reti sastopamu.

“Thundersnow” ir ievērojami retāks nekā parastie pērkona negaisi, un tas parasti notiek aukstajos ziemas mēnešos, kad laikapstākļi ir piemēroti šim fenomenam. Tas var rasties spēcīgas snigšanas apstākļos, piemēram, ziemas vētru laikā vai aukstuma frontēm šķērsojot noteiktu teritoriju.

Šādu pērkona negaisu bieži pavada ļoti intensīva snigšana, kas īsā laikā var būtiski palielināt sniega segas biezumu un ievērojami pasliktināt redzamību. Zibens izlādes šajos apstākļos ir īpaši spilgtas un iespaidīgas, jo to gaisma kontrastē ar tumšajām ziemas debesīm un sniegoto vidi.

Pērkona sniegs var izraisīt arī īslaicīgas vētras ar spēcīgiem vējiem un parasti atstāj aiz sevis ievērojamu sniega daudzumu.

Leave a Comment