Sinoptiķi paziņo par gaidāmo laiku janvārī; Situācija strauji pasliktināsies

Kad ziema šķērsos ekvatoru, laikapstākļi Austrumeiropā sāks ievērojami mainīties. Arī Latvijā jau ir zināms, kādi laika apstākļi sagaidāmi un vai ziema beidzot iestāsies.

Kamēr Austrumeiropas plašākajos reģionos laikapstākļi pārsteidz ar krasām temperatūras svārstībām — dienā no -10…-15 grādiem līdz pat +2…+3 grādiem, meteorologi brīdina, ka vissmagākās salnas un intensīvākie sniegputeņi vēl tikai priekšā.

Austrumeiropā līdz janvāra vidum gaidāms nepastāvīgs laiks, ar vidējo gaisa temperatūru, kas pārsniegs klimata normu. Sinoptiķi iepriekš vēstīja, ka vairākos reģionos Jaungada svētki aizritēja bez sniega. Ja gaisa temperatūra turpinās saglabāties virs nulles, pieaugs iespēja ne tikai siltam laikam, bet arī biežiem nokrišņiem lietus veidā.

Līdzīgi laikapstākļi Austrumeiropā saglabāsies līdz janvāra vidum, kamēr Eiropas ziemeļos būs neparasti silts priekš šī gadalaika. Gaisa temperatūra tur varētu būt ap -4…-7 grādiem, kas janvārim ir ļoti netipiski. Savukārt Eiropas rietumos sinoptiķi prognozē mērenus laikapstākļus, ar temperatūru ap -2…-4 grādiem, un līdz ziemas vidum būtiskas salnas nav paredzamas.

Lai arī 2024.-2025. gada ziemas vidējā gaisa temperatūra varētu nedaudz pārsniegt klimatisko normu, ziemas otrajā pusē gaidāmi sniegoti un auksti laikapstākļi. Atsevišķos reģionos var rasties arī ievērojamas temperatūras anomālijas, ar īpaši zemu gaisa temperatūru. Kad ziema šķērsos ekvatoru, Austrumeiropā laikapstākļi mainīsies straujāk, un janvāra otrā puse kopā ar februāri sola būt sniegota un auksta. Centrālajā Eiropā ziemas periods vairāk izpaudīsies tieši janvāra otrajā pusē.

Sinoptiķi norāda, ka Eiropas ziemeļrietumos janvāra salnas būs īslaicīgas, bet pietiekami intensīvas. Naktīs šajos reģionos janvāra otrajā pusē temperatūra var nokrist līdz -10 vai pat -15 grādiem. Tikmēr Austrumeiropas ziemeļos dažviet iespējams aukstums līdz pat -20 grādiem.

Janvāra otrajā pusē Eiropas ziemeļos gaidāms ļoti auksts laiks, arktiskas gaisa masas radīs spēcīgu salu. Temperatūra varētu sasniegt pat -25…-30 grādus, izraisot nopietnus izaicinājumus reģiona iedzīvotājiem. Savukārt februārī Austrumeiropā laikapstākļi mainīsies, un lielāku uzmanību pievērsīs ne tik daudz sals, cik sniegs. Februāris būs ziemas mēnesis, kas Eiropas teritorijai atnesīs bagātīgu snigšanu, Centrālajā Eiropā sniega segas biezums var sasniegt līdz pat 50 cm, dažviet pat vairāk.

Februāris Austrumeiropā kopumā būs maigāks nekā decembris un janvāris, un iespējama pat neparasta sasilšana. Mēnesis noslēgsies salīdzinoši mierīgi un daudz patīkamāk nekā iepriekšējie ziemas periodi.

Sinoptiķi brīdina, ka Ziemassvētku pirmajā dienā uz dažiem ceļiem saglabāsies slideni apstākļi, tādēļ autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem. Dažviet iespējama migla, bet piekrastē dienvidrietumu un rietumu vējš brāzmās var sasniegt 15–16 m/s. Dienas laikā gaisa temperatūra būs robežās no +1 līdz +6 grādiem. Rīgā diena solās būt pārsvarā mākoņaina, ar iespējamu nelielu lietu vai smidzināšanu, savukārt temperatūra sasniegs +2…+4 grādus, saglabājoties mērenam vējam.

Naktī uz ceturtdienu Latvijā saglabāsies mākoņains laiks, daudzviet iespējams smidzinošs lietus, bet dažās vietās var veidoties migla un dūmaka. Pūšot lēnam līdz mērenam dienvidrietumu un rietumu vējam, minimālā gaisa temperatūra būs no +1 līdz +6 grādiem. Dienvidaustrumu rajonos nakts sākumā termometra stabiņš var noslīdēt līdz 0 grādiem.

Rīgā naktī būs mākoņains, un nakts otrajā pusē iespējams smidzinošs lietus un dūmaka. Dienvidrietumu un rietumu vējš būs lēns līdz mērens, un temperatūra pazemināsies līdz +4…+5 grādiem. Dienā gaisa temperatūra Latvijā sasniegs +3…+8 grādus.

Pēc svētkiem laika apstākļi būtiski nemainīsies – vietām iespējams neliels lietus vai smidzināšana, un temperatūra saglabāsies virs nulles. Tomēr nedēļas beigās un jaunās nedēļas sākumā atmosfēras spiediens samazināsies, ciklonu ietekmē palielināsies nokrišņu daudzums, un vējš kļūs brāzmains.

Gada mijā sinoptiķi prognozē ciklonu ietekmes saglabāšanos. Nakts laikā gaisa temperatūra vietām var nedaudz pazemināties zem nulles.

Leave a Comment