Plāno aizliegt uzreiz pēc reģistrācijas pārdot līdz 10 gadiem vecus ES valstīs nopirktas automašīnas

Fiziskām un juridiskām personām tiek plānots noteikt jaunus ierobežojumus attiecībā uz ārvalstīs iegādātu transportlīdzekļu pārdošanu, lai veicinātu lielāku pārredzamību un novērstu iespējamos nodokļu izmantošanas risinājumus.

Šie ierobežojumi attieksies uz transportlīdzekļiem, kuru vecums ir līdz 10 gadiem, tādējādi paplašinot esošo normatīvo regulējumu, kas šobrīd attiecas tikai uz transportlīdzekļiem, kuru vecums nepārsniedz piecus gadus. Šādas izmaiņas Ceļu satiksmes likumā valdība apstiprināja otrdien, 14. janvārī.

Paredzēts, ka šie ierobežojumi galvenokārt attieksies uz vieglajiem pasažieru un komercpārvadājumu transportlīdzekļiem, kas pieder M1, M1G, N1 un N1G kategorijām, un kuru vecums nepārsniedz piecus gadus. Tas nozīmē, ka transportlīdzekļu pārdošana, kuri iegādāti ārvalstīs un kuru vecums ir līdz 10 gadiem, būs pakļauta noteiktiem ierobežojumiem, lai mazinātu iespējamās negatīvās sekas, piemēram, ēnu ekonomikas riskus.

Fiziskām personām, kas iegādājušās transportlīdzekli ārvalstīs, būs aizliegts to pārdot 30 dienu laikā pēc tā pirmās reģistrācijas Latvijā. Savukārt juridiskām personām šis termiņš būs ievērojami īsāks – tikai 15 dienas. Šie pasākumi ir paredzēti, lai veicinātu likumīgu uzņēmējdarbību un samazinātu iespējamos nodokļu izmantošanas gadījumus, kas var kaitēt valsts budžetam.

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) nodod informāciju par reģistrētiem transportlīdzekļiem Valsts ieņēmumu dienestam (VID) tālākai izvērtēšanai, lai novērstu iespējamos pārkāpumus un nodrošinātu atbilstošu nodokļu maksāšanu.

Ierobežojums fiziskām personām pārdot Eiropas Savienības (ES) valstīs iegādātus transportlīdzekļus tika iekļauts likumā gandrīz pirms diviem gadiem.

Toreiz tika norādīts, ka šāds solis bija nepieciešams, jo VID bija atklājis praksi, kad juridiskās personas iesaista fiziskās personas transportlīdzekļu iegādē, tādējādi izvairoties no nodokļu maksāšanas.

Šāda rīcība veicināja zaudējumus valsts budžetā, kas kļuva par galveno iemeslu ierobežojumu ieviešanai.

Finanšu ministrija šobrīd skaidro, ka nepieciešams attiecināt ierobežojumus arī uz vecākiem transportlīdzekļiem, lai samazinātu ēnu ekonomikas riskus.

Šīs izmaiņas ļautu ierobežot tādas prakses kā ieņēmumu neuzrādīšanu lietotu auto tirdzniecībā, darba samaksas nedeklarēšanu un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.

Tāpat šādi pasākumi palīdzētu samazināt neskaidras izcelsmes naudas apriti, kas veicina nelikumīgas darbības un apdraud ekonomikas stabilitāti.

VID uzskata, ka ierobežojumi vecāku transportlīdzekļu pārdošanai palīdzēs atturēt fiziskas personas no iesaistīšanās fiktīvos darījumos, kā arī juridiskas personas no to organizēšanas.

Šie pasākumi ir paredzēti, lai novērstu situācijas, kad tiek veiktas nelikumīgas darbības, jo transportlīdzeklim tiks uzlikts reģistrācijas liegums.

Tā rezultātā VID būs jāsniedz papildu informācija, ne tikai par transportlīdzekļa iegādes apstākļiem, bet arī par līdzekļu izcelsmi, kas izmantoti tā iegādei.

Leave a Comment