Kāpēc agrāko laiku mājokļos pretī logiem piekāra spoguļus – Šī aizmirstā rituāla nozīme

Atcerēsimies tipiska padomju laika dzīvokļa iekārtojumu. Mēbeles ir apjomīgas, sienas pasteļtoņos, tekstilizstrādājumi ir diskrēti. Spilgtuma un mājīguma pievienošana nebija tik vienkārša. Spogulis vienlaikus atrisināja vairākas problēmas. Pirmkārt, tas vizuāli paplašināja telpu.

Otrkārt, tas bija vienkārši skaisti. It īpaši, ja spogulis bija cirsts rāmī vai ar matētu rakstu – tādi bija deficīts, un tie piešķīra interjeram īpašu pievilcību. Bet ne visi zināja tā galveno funkciju.

Mazs dzīvoklis – vairāk gaismas

Mans pirmais dzīvoklis bija ļoti mazs, apmēram divdesmit pieci metri, ne vairāk. Viena istaba, virtuve un neliela vannas istaba. Logi bija vērsti uz ziemeļiem, un gaismas bija ne tikai maz, bet arī katastrofāli maz. Toreiz atcerējos vienu triku, ko bieži redzēju draugu un radu dzīvokļos – spoguli pretī logam. Spoguļa novietošana šādos apstākļos ir tīra maģija. Tas atstaro gaismu, palielinot tās daudzumu telpā. Īpaši ziemā, kad dienas ir īsas un sauli slēpj biezi mākoņi, katrs papildu saules stars bija zelta vērts.

Vietas noslēpumi

Man ir draugs, kurš ilgu laiku strādāja namu apsaimniekošanā. Kādu dienu pie tējas glāzes viņš teica, ka šim “spoguļa rituālam” ir arī pragmatisks pamats. Noslēpums ir novietot spoguli pareizā leņķī. Ja pakarat to tieši pretī logam, gaisma tiks vienmērīgi atstarota un sasniegs visus telpas stūrus. Bet, ja to nedaudz pabīdīsit, jūs iegūsit atspīdumu un ēnu zonas, kas nav tik ērti. Starp citu, manā dzīvoklī spogulis karājās tieši pretī logam, sienas centrā. Un tas uzreiz mainīja atmosfēru. Pat viesi pamanīja, cik mājīga istaba kļuva. Un es vienmēr piebildu: “Visu izdarīja spogulis, nevis es.”

Svētā nozīme

Taču šim jautājumam ir arī otra puse. Spoguļiem interjerā bija ne tikai utilitāra nozīme. Mana vecmāmiņa vienmēr teica, ka spogulis nav tikai lieta, bet gan sava veida portāls. Tas piesaista gaismu un enerģiju. Tāpēc spoguļa novietošana pretī logam bija sava veida amulets. Tika uzskatīts, ka tas neielaidīs negatīvismu no ārpuses, bet tikai labu. Mūsdienās šī paraža ir gandrīz aizmirsta. Mēs vairs nedomājam par spoguļiem kā par kaut ko svētu. Mums tas ir tikai interjera priekšmets. Bet es joprojām pieturos pie šī noteikuma. Savā guļamistabā es piekaru spoguli, lai atspoguļotu rīta gaismu, un virtuvē, lai padarītu to nedaudz plašāku. Un ziniet, tas darbojas!

Tātad, ja jums ir spogulis, kas tur stāv un netiek izmantots, mēģiniet to pakārt pretī logam. Ko darīt, ja jūsu māja kļūst nedaudz gaišāka un ērtāka? Pārbaudīt nav grūti. Un, iespējams, šis aizmirstais rituāls atgriezīsies modē. Jūsu atzīmes “Patīk” man ir labākā balva.

Un kāpēc tika uzskatīts, ka naktī nevajag skatīties ārā pa logu?

Bailes no sliktiem laikapstākļiem

Pērkons un zibens var nobiedēt pat pieaugušos, nemaz nerunājot par bērniem. Saskaņā ar statistiku, abi ir biežāk sastopami dienas laikā, taču neizskatās tik biedējoši kā naktī. Tāpēc gaišajā diennakts laikā mēs pārāk neuztraucamies par sekām. Taču līdz ar tumsas iestāšanos dzirkstošās debesis kļūst patiesi noslēpumainas.

Lasi vēl: Vai silta ziema nozīmē aukstu vasaru? Sinoptiķis sniedz prognozi par gaidāmajiem vasaras laikapstākļiem

Atbildot uz jautājumu “kāpēc naktī nevar skatīties ārā pa logu?”, jāatceras ne tikai par zīmēm un māņticībām, bet arī par apspriežamās tēmas praktisko pusi. Nekas neliecina, ka šai rīcībai būs bēdīgas sekas, tāpēc jums ir jāizlemj, vai ticēt ļaunajiem gariem vai nē. Mūsu senči baidījās tuvoties logiem naktī, taču viņu priekšstati par pasauli bija visai šauri. Nebija iespējams izskaidrot pat visvienkāršākās parādības, tāpēc bija jāmeklē iemesli mistikā. Bet šī ir arī daļa no mūsu vēstures, ko nevar aizmirst.

 

Leave a Comment