Arbūzu sezona ir klāt, un šķiet, ka izvēlēties patiesi saldu un sulīgu augli ir īsts izaicinājums. Kā pāris sekundēs atpazīt nogatavojušos arbūzu, kas garšos kā vasara? Šīs četras vienkāršās pazīmes palīdzēs nekļūdīties.
Vasara nav iedomājama bez sulīga un salda arbūza – tā ir īsta veldze karstajās dienās un garšas piedzīvojums gan lieliem, gan maziem. Arbūzs ne tikai sniedz atsvaidzinošu baudījumu, bet arī piešķir enerģiju un mundrumu.
Tomēr gandrīz ikvienam ir gadījies vilties – ārēji perfekts un spīdīgs arbūzs, pārnests mājās, izrādās ūdeņains un bezgaršīgs. Kā izvairīties no šādas situācijas un izvēlēties patiesi nogatavojušos augli, kas pārsteigs ar cukurainu garšu un maigu tekstūru?
Lai nekļūdītos, atliek atcerēties četras vienkāršas pazīmes, kas pāris sekundēs palīdzēs noteikt īsto augļu karaļu karali.
1. “Neglīts” izskats nozīmē saldumu
Meklējot arbūzu, neļaujieties maldināt vizuāli perfektai mizai. Vislabākie parasti neizskatās kā no reklāmas bildes. Nelīdzenumi un brūngani “tīmekļa” zīmējumi uz mizas ir laba zīme.
Šīs sauso vēnu līnijas jeb “tīmekļi” liecina, ka ziedu apputeksnējušas bites, un auglis spējis uzkrāt vairāk dabiskā cukura. Jo vairāk šādu rakstu uz mizas, jo gardāks un aromātiskāks būs arbūzs.
2. Koši dzeltens plankums uz sāna
Uz katra arbūza atradīsiet laukumiņu, kur tas gulējis uz zemes. Nogatavojušamies auglim šis plankums būs bagātīgi dzeltens vai pat oranžīgs.
Dzeltenais “mucas” plankums nozīmē, ka arbūzs nogatavojies saulē pietiekami ilgi un uzkrājis cukurus.
Ja plankums ir balts vai ļoti gaišs, tas liecina par nepilnīgu nogatavošanos – šāds arbūzs būs vairāk ūdeņains nekā garšīgs.
3. Plata un sausa kātiņa vieta
Pievērsiet uzmanību vietai, kur arbūzam bija piestiprināts kātiņš. Plaša, brūngana un sausa asteņas vieta ir pazīme, ka auglis uzņēmis pietiekami daudz barības vielu un nogatavojies līdz galam.
Starp citu, šādus arbūzus tautā mēdz dēvēt par “meitenēm” – tie mēdz būt saldāki un ar mazāk sēklām nekā “zēni”, kuriem šī vieta ir šaurāka.
4. Dzidra skaņa, uzsitot
Viegls piesitiens ar pirkstiem vai plaukstu var atklāt daudz par arbūza stāvokli. Dzidra un skanoša skaņa nozīmē, ka auglis ir gatavs un sulīgs.
Dobja skaņa norāda uz to, ka arbūzs vēl nav nogatavojies, bet blāva, nedzīva skaņa var liecināt par pārgatavošanos vai bojāšanos.
Kādus arbūzus labāk nepirkt?
-
Mīkstus, kad tos viegli saspiež ar roku
-
Ar plaisām, iegriezumiem vai bojātu mizu
-
Ar tumšiem plankumiem, puves pazīmēm vai skābu aromātu
Šādi arbūzi ne tikai zaudējuši kvalitāti, bet var būt arī nevēlami paša pašsajūtai.