Kā efektīvi cīnīties ar skudrām un laputīm uz jūsu augļu kokiem bez kaitīgiem līdzekļiem


Foto: Pixabay
Skudras un laputis augļu kokos un krūmos var radīt vairākas problēmas

Sūc auga sulu – laputis barojas, sūcot sulas no lapām un jaunajiem dzinumiem, kas novājina augu.
Deformē lapas un dzinumus – to barošanās rezultātā lapas saritinās, dzinumi kļūst vāji un šķībāki.
Aizkavē augšanu – liels laputu daudzums palēnina koka attīstību, tas aug lēnāk.
Samazina ražu – novājināts koks nes mazāk augļu, tie var būt mazāki vai nekvalitatīvi.
Veicina dažādas kaites – laputis izdala saldu šķidrumu (medusrasu), kas piesaista sēnīšu infekcijas, piemēram, kvēpsēni, kas pārklāj lapas melnu kārtiņu un traucē fotosintēzei.

Lai gan nav nepieciešams lietot smidzinātāju, pietiek ar to, ka ieeļļojat stumbra daļu. Skudras un laputis ir bieži sastopamas augļu kokos un krūmos.


Foto – ekrānuzņēmums

Kad sākas sezona, kopā ar augu atmodu aktivizējas arī dažādi kaitēkļi, kas sastopami dārzos. Viens no visapgrūtinošākajiem kaitēkļiem noteikti ir laputis. Tās sūc sulas no lapām un dzinumiem, tādējādi novājinot augu, deformējot to un pat izraisot tā bojāeju. Gadījumos, kad laputu skaits ir liels, augi sāk augt ievērojami lēnāk un kļūst jutīgāki, kas savukārt negatīvi ietekmē ražu.

Tur, kur uzrodas laputis, nereti redzamas arī skudras. Kādēļ tas notiek? Skudras ļoti iecienījušas laputu izdalīto medusrasu, kas ir to iecienīts kārums. Pretī šai pārtikas pieejai skudras aizsargā laputu kolonijas no to dabiskajiem ienaidniekiem, piemēram, dzegužpirkstītēm.

Pavasarī dārzos uz augļu kokiem un krūmiem bieži redzamas gan laputis, gan skudras. Šie kaitēkļi iecienījuši dažādus augus – piemēram, ābeles, plūmes, bumbieres, ķiršus un saldos ķiršus. Tie neizlaiž arī jāņogas, ērkšķogas, avenes un pat mellenes. Laputis spēj ļoti ātri vairoties un izplatīties uz citiem augiem. Mušas spēj ietekmēt koku un krūmu spēju ražot augļus. Mušas spēj ietekmēt koku un krūmu spēju ražot augļus.


Foto – ekrānuzņēmums

Entomoloģiskā līme pret skudrām un laputīm

Skudru un laputu klātbūtne pavasarī augļu kokos un krūmos var kļūt par nopietnu problēmu. Labā ziņa – ar šiem kaitēkļiem nav obligāti jācīnās, izmantojot ķīmiskus smidzinātājus, kuru lietošanu mājas dārzā vēlams samazināt. Ja pamanāt skudras vai to pēdas uz augiem, ir iespējams izmantot videi draudzīgu risinājumu – entomoloģisko līmi. Tā ir lipīga, nekaitīga viela, ko var uzklāt uz augu stumbriem vai zariem.


Foto: Pixabay

Lasi vēl: Vai tulpes var stādīt pavasarī – noteikti var, tikai precīzi jāzina kā

Šo līmi var iegādāties dārzkopības veikalos, un tā kalpo kā efektīva barjera pret kaitēkļiem. Tā saglabā savas īpašības ilgstoši, neizžūstot un neskalojoties nost pat lietū vai karstā laikā. Ja vēlaties pasargāt augļu kokus vai krūmus no skudrām un laputīm, vienkārši uzklājiet līmi uz mizas. Ieteicams to darīt, izveidojot apmēram 10 cm platu joslu ap stumbru. Vislabāk, ja tā atrodas pēc iespējas tuvāk zemei, lai izvairītos no tā, ka noderīgi kukaiņi nonāk slazdā.

Taču jāņem vērā arī tas, ka, kā brīdina kāds eksperts, ilgstoša entomoloģiskās līmes lietošana ar laiku var izraisīt plaisas augļu koku stumbros.