Dzīvē var rasties situācijas, kad nepieciešams pārskaitīt vai saņemt ievērojamu naudas summu no radinieka vai paziņas.
Gadās, ka gada beigās atklājas – kontā ienākusi lielāka summa, nekā oficiāli nopelnīts. Šāda nauda var būt saņemta no radiem, draugiem vai dzīvesbiedra. Kā rīkoties šādās situācijās, lai izvairītos no problēmām?
Ja kopējā gada laikā saņemtā summa nepārsniedz 1425 eiro, satraukumam nav pamata. Ja summa ir lielāka, nodoklis nav jāmaksā un deklarācija nav jāiesniedz, ja starp naudas sūtītāju un saņēmēju pastāv laulība vai Civillikumā noteikta radniecība līdz trešajai pakāpei (piemēram, vecāki, bērni, mazbērni, vecvecāki, brāļi, māsas, mazmazbērni, brāļa un māsas bērni).
Ja šādas attiecības neeksistē, un summa pārsniedz 1425 eiro, tā ir jādeklarē, un par pārsniegumu jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) 23% apmērā (aprēķinot no kopējās summas, atņemot 1425 eiro).
Tomēr ir likumā paredzēti izņēmumi, kad saņemto summu nav nepieciešams deklarēt. Piemēram, ja starp naudas pārskaitītāju un saņēmēju nepastāv laulība vai radniecība (piemēram, kaimiņš vai draugs), bet līdzekļi tiek pārskaitīti ar bankas pārvedumu izglītības vai ārstniecības izdevumu segšanai. Šādā gadījumā saņēmējam jāspēj dokumentāri pierādīt, ka saņemtā nauda ir izlietota tieši šiem mērķiem.
Kā pierādīt saņemto līdzekļu izlietojumu?
IIN piemērošana attiecas uz darījumiem, no kuriem tiek gūts ienākums. Piemēram, ja draugu grupa kopīgi samet līdzekļus, lai iegādātos preci, un viens no viņiem veic pirkumu, ienākums nerodas, ja maksātājs neiekasē procentus par darījumu.
Lai izvairītos no pārpratumiem, ieteicams visus darījumus veikt elektroniski un saglabāt pirkuma čekus kā pierādījumu, piemēram, tam, ka ceļojumam savāktā nauda ir iztērēta šim nolūkam.
Deklarēšanai pakļauti tikai ienākumi. Ja kontā ieskaitītie līdzekļi ir paredzēti konkrētiem mērķiem un konta īpašnieks tos nevar izmantot saviem personīgajiem tēriņiem, šādi līdzekļi netiek uzskatīti par ienākumu un nav jādeklarē.
Latvijas iedzīvotāji ir saņēmuši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vēstules, kurās norādīts, ka viņu banku kontu apgrozījums būtiski pārsniedz deklarētos ienākumus. Šādas situācijas var ietekmēt personas finanšu situāciju nākotnē.
Šādas vēstules nedrīkst ignorēt, jo, ja tās netiek ņemtas vērā, VID ir tiesības iekasēt 20% iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no starpības starp kontu apgrozījumu un deklarētajiem ienākumiem.
Jau vairākus gadus bankas, saskaņā ar likumu, sniedz VID informāciju par klientu kontu apgrozījumu, ja tas pārsniedz 15 000 eiro gadā. Šī informācija tiek salīdzināta ar personas oficiālajiem ienākumiem, un, ja apgrozījums pārsniedz legālos ienākumus par vairāk nekā 20 000 eiro, VID pievērš uzmanību šīs papildu naudas izcelsmei.
VID vēstulēs, atkarībā no situācijas, var tikt lūgts sniegt papildinformāciju vai izskaidrot papildu līdzekļu izcelsmi. Dienestam pieejama tikai informācija par konta apgrozījumu, tāpēc tiek uzdoti jautājumi par darījumu avotiem. “Mēs nezinām, no kurienes nāk maksājumi, tādēļ uzdodam šos jautājumus,” norāda VID.
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā