Katrs no mums reizēm pērk karstos dzērienus vienreizlietojamās papīra tasītēs. Tas ir ļoti ērti. Īpaši tad, kad steidzaties uz darbu vai vienkārši pastaigājaties apkārt. Bet lūk kāpēc to nevajadzētu darīt!
Kafija ir populāra dzēriena pasaule, ko gatavo, sausinot un maltot kafijas pupiņas, iegūstot aromātisku un stimulējošu dzērienu. Šis dzēriens ir iemīļots daudzās kultūrās un tiek baudīts gan kā ikdienas rituāls, gan īpašos brīžos.
Kafijas pupiņas iegūst no kafijas krūma augļiem, un tās var būt dažādu veidu un šķirņu, katras sniedzot savu unikālo garšu un aromātu. Kafija tiek pagatavota dažādos veidos – no klasiskās filtra kafijas līdz mūsdienīgajām espresso un cappuccino metodēm.
Kafijas baudītāji novērtē ne tikai pašu dzērienu, bet arī sociālo un kultūras aspektu, kas saistīts ar kafijas dzeršanu. Kafejnīcas un kafijas mājas kļūst par kopienas vietām, kur cilvēki satiekas, diskutē, strādā vai vienkārši bauda klusus mirkļus, baudot kafiju. Kafijas ceremonijas un festivāli arī apliecina kafijas nozīmi daudzās kultūrās.
Lielākā daļa cilvēku ir pārliecināti, ka tasītes patiešām ir izgatavotas no papīra, taču tā nav. Un karsto dzērienu dzeršana no tām neesot droša.
Kā zināms, papīrs caurlaiž ūdeni, bet papīra krūzītes kaut kādu iemeslu dēļ to nedara. Lieta tāda, ka tasīšu ražošanai papīrā ir izveidots polietilēna slānis, kas nelaiž cauri ūdeni un neļauj traukiem sabrukt.
Kādi ir “ne gluži” papīra tasīšu draudi?
Saskaņā ar pētījumiem 15 minūšu laikā karstā ūdenī (kafijas vai tējas) nonāk līdz 25 tūkstošiem mikrodaļiņu no plastmasas, ko dzerat.
Lasi vēl: Kafija bez ūdens: aromātiskā dzēriena slepenā recepte
Kā norāda pētnieki, dzerot šķidrumu no papīra tasītēm vismaz trīs reizes dienā, cilvēkā nonāk aptuveni 75 000 smago metālu un citu elementu daļiņu, kas var būt bīstami.
Sistemātiska šāda sastāva dzērienu lietošana var būt ar sliktām sekām.
Lasi arī: Meita sakrāja naudu un piepildīja mammas sapni, renovējot viņas veco un knapo dzīvoklīti! (Pirms un Pēc)