Katru vasaru marinēju gurķīšus ietītus mārrutku lapās – mans labākais virtuves atklājums

Kad dārzā ienākas pirmie gurķi, ir vērts izmēģināt šo vienkāršo un dabisko marinēšanas metodi ar mārrutku lapām – tā palīdz saglabāt kraukšķīgumu un svaigu garšu vēl ilgi pēc ražas novākšanas.

Kad dārzā ienākas pirmā gurķu raža, daudzi sāk domāt, kā to saglabāt ilgāk, lai arī ziemā varētu baudīt kraukšķīgos, svaigos dārzeņus. Parasti izvēle krīt uz klasiskajām marinādēm vai sālīšanu, taču esmu atradusi metodi, kas mani neliek vilties jau vairākus gadus – gurķu marinēšana, izmantojot mārrutku lapas.

Šis paņēmiens ir izrādījies ne tikai vienkāršs un ātrs, bet arī ļoti efektīvs. Marinētie gurķīši saglabā savu kraukšķīgumu, nezaudē formu un iegūst maigu, patīkamu pikantumu.

Kāpēc šī metode ir labāka nekā citas?

Mārrutku lapas dabiski satur vielas, kas kavē baktēriju izplatīšanos un palīdz saglabāt dārzeņu tekstūru. Tieši tāpēc tās senāk tika izmantotas dārzeņu skābēšanā un sālīšanā.

Saglabā dabīgo garšu un kraukšķīgumu
Atšķirībā no klasiskajām etiķa marinādēm, kas var padarīt gurķus cietākus un skābākus, šī metode ļauj saglabāt gurķu dabisko svaigumu un sulīgumu. Mārrutku lapas dabiski nostiprina gurķu šūnu sieniņas, tāpēc tie paliek patīkami kraukšķīgi arī pēc ilgākas uzglabāšanas.

Bez liekiem konservantiem un etiķa
Daudzi cilvēki mūsdienās izvairās no etiķa vai ķīmiskām piedevām, kas ir bieži sastopamas komerciālajās marinādēs. Šajā receptē visu darbu izdara daba – sāls, augi un fermentācija.

Daudz mazāka iespējamība, ka gurķi kļūs mīksti vai sapelēs
Citas metodes (īpaši sālīšana bez piedevām) var radīt lielu iespēju, ka gurķi ātri sabojājas vai kļūst pārāk mīksti. Mārrutku lapu antibakteriālās īpašības palīdz uzturēt pareizo mikrofloru un novērš pelējuma veidošanos.

Dabas spēks bez sarežģītiem procesiem
Atšķirībā no karstās marinēšanas, kur jāievēro sterilizēšanas nianses, šī metode ir vienkārša un neprasa īpašas prasmes vai aprīkojumu. Tā ir ideāli piemērota arī iesācējiem virtuvē.

Īpaša, izsmalcināta garša
Mārrutku lapas piešķir gurķiem unikālu, viegli pikantu noti, ko nevar iegūt ar parastu marinādi vai etiķa šķīdumu. Šie gurķi garšas ziņā izceļas un bieži kļūst par svētku galda naglu.

Sastāvdaļas (uz 3 litru burku):

  • 2 kg svaigu, nelielu gurķu;

  • 3–4 lielas mārrutku lapas;

  • 5–6 ķiploka daiviņas;

  • 2–3 diļļu ziedkopas vai zariņi;

  • 1 tējkarote melno piparu graudu;

  • 2 ēdamkarotes rupjā sāls;

  • 1 litrs ūdens;

  • (pēc vēlēšanās) dažas ķiršu vai upeņu lapas papildu aromātam.

Kā pagatavot soli pa solim

Gurķu sagatavošana
Nomazgā gurķus un pamērcē aukstā ūdenī 2–3 stundas. Tas palīdzēs uzturēt to kraukšķīgumu arī pēc marinēšanas.

Burku kārtošana
Apakšā liec pāris mārrutku lapas, diļļu ziedkopas un ķiploku. Pēc tam cieši sakārto gurķus, pa vidu un virspusē liekot vēl dažas mārrutku lapas.

Sālījuma pagatavošana
Uzkarsē ūdeni, izšķīdini tajā rupjo sāli un ļauj atdzist līdz istabas temperatūrai.

Gurķu aplešana un nostādināšana
Pārlej gurķus ar sālījumu tā, lai tie būtu pilnībā pārsegti. Atstāj burkas siltā vietā uz 2–3 dienām, līdz sākas viegla fermentācija (parādās mazi burbulīši).

Uzglabāšana
Kad sālījums kļūst nedaudz duļķains, pārvieto burkas uz vēsāku vietu (pagrabā vai ledusskapī).

Kāds ir rezultāts?

Šādi sagatavoti gurķīši ir kraukšķīgi, aromātiski un gatavi baudīšanai jau pēc dažām dienām. Tie ir lieliski gan kā uzkoda, gan pie pamatēdieniem. Mārrutku lapas ne tikai pasargā no bojāšanās, bet arī piešķir patīkamu garšas niansi, kas padara šos gurķus īpašus.

Ja meklē veidu, kā vienkārši, bet efektīvi saglabāt gurķu ražu ziemai, šī metode ir vērta izmēģināšanai. Tā nav sarežģīta, nav nepieciešami īpaši piederumi vai ķīmiskās piedevas – tikai dabiskas sastāvdaļas un nedaudz rūpības. Katru vasaru šo recepti izmantoju un varu teikt – tas ir mans labākais virtuves atklājums.

Pamēģini arī tu – iespējams, šie gurķīši kļūs par iecienītāko gardumu tavā ģimenē!