Darbu virpulī mēs bieži meklējam palīdzību no ārpuses – sēklu paciņās ar jaunām šķirnēm, pudelītēs ar ķīmiskajiem līdzekļiem. Taču tikmēr mums zem kājām pieticīgi aug augs ar noderīgām īpašībām
Lielā strutene, daudziem pazīstama pēc tās oranžajām sulām, nav tikai nezāle. Tas ir īsts zaļais palīgs, dabisks jūsu dārza un dobes aizsargs, kura vērtība bieži tiek nenovērtēta. Ieskatieties tajā rūpīgāk. Spilgti zaļas, viegli zilganas, izgrieztas lapas, sīki dzelteni ziedi, kas savākti čemurā, un galvenā pazīme – tā pati piensula, kas pie vismazākā kāta vai lapas bojājuma momentāni iekrāsojas oranži sarkanā krāsā.
Tieši šī sula – bioloģiski aktīvo vielu koncentrāts – ir atslēga strutenes lietderīgajām īpašībām dārzniekiem. Tās sastāvā ir dažādas vielas, ēteriskās eļļas, organiskās skābes, saponīni, flavonoīdi. Šis komplekss arī piešķir strutenei spēcīgas insekticīdās un fungicīdās īpašības. Galvenais un acīmredzamākais strutenes ieguvums – palīgs pret kaitēkļiem. Tā darbojas kā dabīgs plaša spektra insekticīds. Uzlējumi un novārījumi no tās lapām un kātiem ir ļoti iedarbīgi pret laputīm.
Šie mazie, bet ēdelīgie kukaiņi, kas izsūc sulu no jauniem dzinumiem un lapām, dažu dienu laikā var sabojāt augu un atņemt ražu. Smidzināšana ar strutenes uzlējumu darbojas nomācoši uz laputīm, atbaida tās un izskauž. Šādu uzlējumu pagatavot nav sarežģīti: svaigi salasītu strutenes zaļo masu (apmēram 2 kg) smalki sasmalcina, aplej ar 10 litriem silta ūdens un atstāj ievilkties diennakti, vislabāk siltā vietā vai saulē. Iegūto uzlējumu nokāš un nekavējoties lieto skarto augu apsmidzināšanai.
Svarīgi apstrādāt ne tikai lapu augšpusi, bet arī apakšpusi, kur laputis mēdz īpaši blīvi apmesties. Parasti pietiek ar 2–3 apstrādēm ar 5–7 dienu intervālu, lai ievērojami samazinātu kaitēkļu skaitu vai tos pilnībā izskaustu.
Dabīgs un spēcīgs līdzeklis kukaiņu atbaidīšanā
Strutene ir ne mazāk efektīva arī pret krustziežu blusām – īstiem redīsu, redīsu, visu kāpostu šķirņu un rukolas pretiniekiem. Šie mazie lecošie kukaiņi acumirklī spēj pārvērst maigas jaunās lapiņas par sietu. Strutenes uzlējuma smidzināšana uz lapām veido aizsargplēvi ar smaku un garšu, kas blusām nepatīk, tāpēc tās tiek atbaidītas. Kāpostu stādus vai redīsu dīgstus ieteicams profilaktiski apstrādāt, negaidot kaitēkļu masveida uzbrukumu.
Pieredzējuši dārznieki zina, ka skudras un laputis bieži dzīvo simbiozē. Skudras “ganās” laputis, aizsargā tās un pārnes uz citiem augiem, pretī saņemot saldo medus rasu. Arī šo savienību palīdz izskaust strutene. Ja atrodat skudru taku vai aktīvu ligzdu augu saknēs vai dobes malā, varat izmantot stipru strutenes novārījumu. Tās pagatavošanai 1 kg svaigas zāles (vai 200–300 g sausas) aplej ar 5 litriem ūdens, uzvāra un vāra uz lēnas uguns 15–20 minūtes. Atdzesētu un nokāstu novārījumu ielej tieši skudru pūznī vai bagātīgi aplaista skudru takas. Asā smaka un novārījuma vielas liek skudrām meklēt jaunu dzīvesvietu.
To kaitēkļu saraksts, kas ir jutīgi pret struteni, ir diezgan iespaidīgs. Tā palīdz cīnīties ar pērļu smecernieku (lapblusiņu), kas bojā bumbieres, ābeles un citus augļkokus. Tā nomāc lapgraužu kāpurus, īpaši to attīstības sākumstadijās. Tā var būt noderīga arī pret tripšiem, dažām bruņutīm un neīsto bruņušu veidiem.
Pat Kolorado vabole – šis nenogurdināmais kartupeļu ēdājs – ne vienmēr paliek vienaldzīgs pret strutenes uzlējumiem, lai gan šajā gadījumā tās efektivitāte ir zemāka nekā pret sulu sūcošajiem kaitēkļiem. Kartupeļu lakstu apsmidzināšana ar strutenes uzlējumu var atbaidīt daļu vaboļu un samazināt to aktivitāti.
Strutenei piemīt arī fungicīdās īpašības
Papildus insekticīdajai iedarbībai strutene piemīt arī izteiktas fungicīdās īpašības – tā spēj apslāpēt dažas augu sēņu izplatību. Īpaši tas attiecas uz problēmām, ko izraisa dažādi rūsas un miltrasas veidi. Regulāra augu apsmidzināšana (īpaši veģetācijas sākumā) ar strutenes uzlējumu uz lapām un stublājiem izveido aizsargbarjeru, kas apgrūtina sporu dīgšanu.
Lai uzlabotu efektu, uzlējumam reizēm pievieno nedaudz saimniecības ziepju (40–50 g uz 10 l uzlējuma) – tas uzlabo šķīduma noturību uz lapām. Lai gan strutene nenodrošina pilnīgu atkopšanos no nopietnām problēmām, tā var kalpot kā labs profilaktisks līdzeklis un kompleksās aizsardzības sastāvdaļa, jo īpaši tiem, kas atbalsta organisko dārzkopību. Strutenes praktiskais pielietojums dārzā un dobē nav ierobežots tikai ar šķidrajām formām. To veiksmīgi var izmantot arī kā mulču un komposta sastāvdaļu.
Mulčēšana ar struteni: Svaigi nopļautu vai viegli apvītušu struteni izklāj 5–10 cm slānī zem upeņu, ērkšķogu, aveņu krūmiem, ap augļu kokiem, kāpostu, tomātu, paprikas dobēs. Šāds mulčas slānis pilda vairākas funkcijas:
-Fiziska barjera: Kavē viengadīgo nezāļu augšanu, saglabā mitrumu augsnē, aizsargā saknes no pārkaršanas vasarā un krasām temperatūras svārstībām.
-Atbaidošs efekts: Strutenes spēcīgā specifiskā smaka, īpaši pirmajās dienās pēc uzklāšanas, atbaida daudzus kaitēkļus, kas pārvietojas pa augsni (piemēram, skudras, dažus kāpurus, gliemežus – lai gan uz pēdējiem strutene iedarbojas vāji).
-Pakāpeniska barošana: Mulčas apakšējam slānim pūstot, augsnē nonāk organiskās vielas un mikroelementi, kas atrodas strutenē, lai gan tās vērtība kā galvenajam mēslojumam ir neliela.
-Strutenes kompostēšana: Strutene ir lieliska komposta sastāvdaļa. Tās zaļā, slāpekli saturošā masa paātrina citu organisko atlieku sadalīšanos. Taču, ņemot vērā auga toksiskumu un to, ka tajā var būt dzīvotspējīgas sēklas, ir svarīgi ievērot dažas nianses. Izmantojiet tikai zaļo masu pirms ziedēšanas vai ziedēšanas sākumā. Tiklīdz parādās pākstveida augļi, augs kļūst par sēklu avotu. Nelieciet struteni kompostā lielā daudzumā vienlaikus. Labāk to sajaukt ar citiem augu atkritumiem (nopļautu zāli, lapām, virtuves atliekām, salmiem).
Nodrošiniet kompostam labus apstākļus: labu aerāciju (regulāri apmaisiet), pietiekamu mitrumu. Aktīvā komposta sadalīšanās procesā (kad iekšējā temperatūra sasniedz 60–70°C) strutenes alkaloīdi sadalās un sēklas zaudē dīgšanas spēju. Pareizi pagatavotā, labi satrupējušā kompostā strutene kļūst par drošu un noderīgu humusa sastāvdaļu. Ļoti svarīgi saprast, ka strutene ir spēcīgs augs.
Lasi vēl: Ja vēlaties “palīdzēt” augsnei, atstājiet dobēs tomātu saknes un kāpostu kātus
Tās kaitīgums ir tās lietderīgo insekticīdo īpašību otra puse. Šis kaitīgums nosaka zināmus ierobežojumus un prasa piesardzību tās lietošanā: Visus darbus ar struteni, īpaši koncentrētu uzlējumu un novārījumu gatavošanu, jāveic gumijas cimdiem.
Augu drošība: Koncentrēti strutenes šķīdumi, īpaši karstā un saulainā laikā, var izraisīt apdegumus uz dažu augu maigajām lapām (piemēram, gurķiem, salātiem). Pirms plašas lietošanas vienmēr pārbaudiet šķīdumu uz dažām lapām un vērojiet reakciju diennakti. Lielākajai daļai augu der vidējas koncentrācijas uzlējums (kā aprakstīts augstāk laputīm). Izvairieties no smidzināšanas ziedēšanas laikā – tas var atbaidīt vai kaitēt apputeksnētājiem (bitēm, kamiešiem).
Dzīvnieku drošība: Ja jums ir mājdzīvnieki (īpaši zālēdāji – truši, bruņurupuči) vai brīvi klaiņojošs dzīvnieks, rūpējieties, lai tie netiktu pie svaigas strutenes mulčas vai vietām, kur tā aug lielā daudzumā. Bišu drošība: Neapstrādājiet augus ar struteni bišu stropu tuvumā vai bišu aktīvā lidojuma laikā. Lai gan strutene nav sistēmisks insekticīds kā daži ķīmiskie līdzekļi, tiešs kontakts ar šķīdumu var kaitēt bitēm.
Strutene ir pionieris augu pasaulē. Tā ir neizvēlīga, viegli pārņem tukšas teritorijas, ātri izplešas un bagātīgi ražo sēklas. Ja esat nolēmuši izmantot to kā palīgu, svarīgi nepieļaut tās nekontrolētu izplatīšanos pa visu teritoriju, jo tā var pārvērsties par spēcīgu nezāli.
Izplatības kontrole: Nogrieziet augus pirms sēklu nogatavošanās. Strutenes sēklām ir piedēkļi, kurus ļoti iecienījušas skudras. Skudras izplata sēklas, palīdzot augam izplatīties. Ja nevēlaties, lai strutene aug visur, noņemiet ziedkopas, tiklīdz ziedi sāk vīst. Ja jums vajadzīgs daudz izejvielas, iezīmējiet strutenei īpašu stūrīti dārzā, kur tā netraucēs kultūraugiem – piemēram, aiz komposta kaudzes, pie žoga saimnieciskajā zonā. Tur tā pildīs savu noderīgo funkciju un to viegli varēs pļaut pēc nepieciešamības.
Lasi vēl: Šajās dienās viss ir iespējams: četri datumi jūlijā, kad varat radikāli kaut ko mainīt
Strutene dārzā un dobē nav panaceja pret visām problēmām, bet gan spēcīgs un pieejams rīks saprātīga dārznieka arsenālā. Tā neaizvietos pilnībā citus augu aizsardzības paņēmienus, taču var ievērojami samazināt atkarību no ķīmiskajiem insekticīdiem, īpaši laikā, kad “ķīmijas” lietošana nav vēlama (piemēram, ražas nogatavošanās laikā). Tās spēks ir dabiskumā. Izmantojot strutenes uzlējumus, novārījumus un mulču, mēs piesaucam dabas spēkus, lai aizsargātu savus stādījumus.
Tā ir daļa no ekoloģiskās lauksaimniecības pieejas, kur augi palīdz viens otram un cilvēkam – ja tikai zinām to īpašības un spējam tās gudri izmantot. Tā neprasa finanšu līdzekļus, vienmēr ir pa rokai sezonā, un tās efektivitāti pārbaudījušas daudzas dārznieku paaudzes. Galvenais – lietot šo augu ar sapratni par tā spēku un cieņu pret tā spēcīgo dabu, ievērojot piesardzību un kontrolējot tā izplatību. Tad šis pieticīgais, ar dzelteniem ziediem rotātais dārza iemītnieks kļūs par jūsu uzticamu sabiedroto cīņā par veselīgu un bagātīgu ražu.