Foto – ekrānuzņēmums
Mainoties gadalaikiem, autovadītāji parasti maina arī riepas. To viņi dara vai nu specializētā servisā, vai paši saviem spēkiem
Nu, kurš kā māk. Kā jau ierasts, tikai retais spēj visu izdarīt ideāli. Un arī šajā jomā cilvēki mēdz pieļaut dažādas kļūdas. Par tām tad arī būs šis stāsts.
1.Netīras riepas un diski
Šī ir ne pārāk acīmredzama kļūda “speciālistiem” un pašdarinātajiem, taču tā var nopietni ietekmēt riteņa balansēšanu. Lieta vienkārša – cilvēki no garāžas uz servisu ved putekļainas riepas ar pielipušiem netīrumiem. Pirmajā acu uzmetienā – nekas traks. Visi tā dara. Bet patiesībā problēma ir nopietnāka, nekā šķiet.
Netīrumi bieži nav redzami pat uz diska, nemaz nerunājot par riepu. Dažas netīrumu daļiņas var krietni apgrūtināt meistara darbu, kurš veic balansēšanu. Rezultātā viņam nākas tērēt vairāk laika un pielikt liekus svarus pie diska. Kurš pie tā vainīgs? Protams, ideālā pasaulē meistaram būtu jāprasa tīras detaļas. Taču reālajā dzīvē visi steidzas un ir nervozi.
Foto – ekrānuzņēmums
Tāpēc uzņēmumam jāstrādā ātri, bet cilvēkiem gribas visu izdarīt pēc iespējas ātrāk un doties mājās. Galu galā abas puses cieš, un arī tehnikai tas nāk par ļaunu. Riepu un disku mazgāšana ir obligāts posms, veicot sezonālo vai parasto riepu nomaiņu. Vienkāršas darbības var palīdzēt šasijai atbrīvoties no liekām vibrācijām, kas pozitīvi ietekmē automašīnas kalpošanas ilgumu. Līdz ar to arī visiem pasažieriem būs drošāk.
2.Riteņu skrūvēšana
Ļoti izplatīta kļūda, ko var pieļaut gan iesācējs, gan riepu servisa darbinieks. Riepu skrūves ir jāpievelk krusteniski. Turklāt pirmais solis ir skrūvju pieskrūvēšana ar rokām. Bet realitātē? Meistari bieži steigā ņem spēcīgu skrūvgriezi un nekavējoties pievelk skrūves. Protams, pēc pirmās kļūdas par otro jau aizmirst.
Neviens nedomā, ka sākumā būtu jāpieskrūvē ar rokām, un tikai tad ar elektrisko. Vēlas visu uzreiz. Ja pārspīlē, var pat sabojāt vītnes uz tapām, un tas būs dārgs prieks. Retāk var tikt deformēta diska stiprinājuma vieta, kas nereti vispār nav labojama. Ņemot vērā vieglmetāla disku cenu – diezgan sāpīgs bojājums.
Kāpēc tad jāpievelk krusteniski, ja tas ir sarežģīti? Lai skrūves pievilktu vienmērīgi un novērstu riteņa nobīdi no centra attiecībā pret rumbu. Ja viss tiek izdarīts pareizi, pat veca mašīna ar labi apkopotiem riteņiem brauks daudz labāk. Svarīgi ievērot elementārus noteikumus, stiprinot riteņus. Skrūves pievilkt krusteniski un sākt šo procesu bez elektriskajiem instrumentiem. Bonuss – mazāk lieku mikrovibrāciju no piekares daļas.
Foto – ekrānuzņēmums
3.Riteņu pacelšanas metode
Varētu teikt, ka tas attiecas tikai uz domkratiem, bet patiesībā veidi, kā pacelt auto, ir ļoti dažādi… Dažkārt servisa darbinieki pieļauj īpaši rupjas kļūdas. Tāpēc sāksim ar tām. Reizēm auto tiek pacelts tikai ar vienu domkratu, pat ja tas ir pārvietojamais. Ar to pietiek, lai deformētu virsbūvi. Nevienmērīga slodze var izraisīt tās bojāšanu, kas ir gandrīz neatgriezeniski un var apdraudēt vadītāju.
Pēc šādas kļūdas mašīna vairs neturēs pareizu trajektoriju un slikti reaģēs uz stūri. Tas var novest pie ceļu satiksmes negadījuma. Arī domkrats no “autovadītāja komplekta” nav drošāks – tas domāts ārkārtas gadījumiem, un ikdienas lietošanā tas ir pat bīstams. Sliktās kvalitātes dēļ tie ir nestabili un var salūzt. Dažos gadījumos zem auto tiek likti priekšmeti, kas it kā aizstāj specializētu aprīkojumu – ķieģeļi, dēļi, dažādas krāmus.
Diemžēl šāda centu taupīšana var beigties ļoti dārgi. Auto var noslīdēt visnepiemērotākajā brīdī, un tas var beigties nelāgi. Labāk veikt manipulācijas ar riteņiem specializētā servisā. Tur meistari izmanto masīvus hidrauliskos domkratus, kurus pieliek zem sliekšņiem – tas ir drošākais mūsdienu risinājums.
Foto – ekrānuzņēmums
4.Riepu spiediena sensori
Joprojām var atrast riepu servisus, kur situāciju tikai pasliktina. Un atkal – slinkuma, mantkārības un neprofesionalitātes dēļ. Mūsdienās daudziem auto ir iebūvēta riepu spiediena kontroles sistēma. Vadītājam tas ir ērti un vienkārši. Bet riepu montieriem šādi “labumi” kļūst par slogu. Šie sensori ir dažāda veida atkarībā no konstrukcijas – piemēram, tie var būt uzstādīti tieši vārstā.
Lai izvairītos no problēmām, darbi jāuztic tikai īstiem profesionāļiem. Vai arī jādara pašiem, bet profesionālā līmenī. Tas nozīmē – neaizmirst par riepu spiediena sensoriem!
Lasi vēl: Šefpavārs skaidro kāpēc mēs nepareizi cepam kartupeļus, tie pielīp, ir sausi un piedeg
5.Balansēšana – lieks izdevums?
Bieži dažādu servisu darbinieki mēdz uzspiest klientiem nevajadzīgus pakalpojumus. Dzīvojot tirgus ekonomikā, visi pie tā ir pieraduši. To domā arī vadītāji, kad sezonālās riepu maiņas laikā viņiem piedāvā izdarīt šķietami nevajadzīgu, bet patiesībā svarīgu balansēšanu.
Iepriekšējās sezonas laikā riepas var būt būtiski nodilušas, bet līdzsvara svariņi – nokrituši. Tas ir normāli. Tāpēc vislabāk reizi gadā (tas nav tik bieži un arī finansiāli nav apgrūtinoši) veikt balansēšanu. Secinājums – tehniku uzticēt tikai speciālistiem. Sekot viņu ieteikumiem. Mājas apstākļos balansēšanu veikt nav iespējams.
Foto – ekrānuzņēmums
6.Aizmirsts paraksts
Runājam par riepām, protams. Ideālā gadījumā no automobiļa noņemtās riepas jāmarķē. Tas nepieciešams, lai nākamreiz tās varētu pareizi uzlikt. Riepu nodilums nav vienmērīgs un atkarīgs no vairākiem faktoriem. Dažkārt ir lietderīgi mainīt riepas vietām. Taču tas nav tik vienkārši, kā šķiet – jāņem vērā protektora virziens, riepas tips, puse utt. Nevajag slinkot, paļauties uz atmiņu – labāk uzticēties marķierim. Vienmēr marķējiet riepas, kad tās nododat uzglabāšanai.
Lai veiksmīgi veiktu riepu montāžu, izrādās, ir jāzina šis tas un jāievēro diezgan vienkārši noteikumi. Galvenais – nepieļaut iepriekš minētās kļūdas, un viss izdosies.