Arbūzu audzēšanas pamati

Kā pareizi audzēt arbūzus, kādus produktus izmantot sēklu pirmapstrādei un kā mēslot augsni uz zemes gabala – mēs pastāstīsim par to visu.

Šodien mēs centīsimies pēc iespējas detalizētāk atbildēt uz visiem jautājumiem, par kuriem uztraucas nepieredzējušais dārznieks. Un mēs ļoti ceram, ka mūsu padoms palīdzēs jums šogad iegūt dāsnu ražu.

Kā pareizi audzēt arbūzus

Lai dubultotu ražu nelielā zemes gabalā un izaudzētu lielus un saldus arbūzus, visiem to stādīšanas un kopšanas posmiem ir jāpieiet ar pilnu atbildību. Laika un vietas izvēle stādīšanai, sēklu sagatavošanai un apstrādei – tam visam ir liela nozīme.

Un, lai neapjuktu visās niansēs, sāksim pēc kārtas. Par ideālu laiku arbūzu stādīšanai tiek uzskatīts periods, kad gaisa temperatūra sasniedz un saglabājas vidēji +15 °C. Visbiežāk vienmēr siltas dienas sākas maija vidū – jūnija sākumā.

Tomēr pat vasaras sezonā ražu var noķert pēkšņs aukstums. Šajā gadījumā tie jāpārklāj ar agroplēvi vai biezu plēvi.

Nosēšanās vietas sagatavošana

Platība jāsagatavo vairākas nedēļas pirms stādīšanas. Pati sagatavošana ietver vietas apstrādi ar vairāku veidu mēslošanas līdzekļiem.

Pirmkārt, augsne jāapstrādā ar organisko mēslojumu ar daudzumu 5 kg uz 1 kvadrātmetru. Tas var būt sajauktsdedzināta humusa un komposta maisījums. Tad jums jāpievieno minerālmēsli, proti, superfosfāts un kālija sulfāts.

Nedaudz vēlāk apstrādājiet vietu ar azofosku ar daudzumu 30 g uz 1 kvadrātmetru. Ja augsne ir smaga un mālaina, kopā ar mēslojumu jāpievieno arī spainis smilšu uz 1 kvadrātmetru.

Pēc tam vairākas nedēļas ir jāpārklāj laukums ar plēvi, lai augsne labāk sasiltu un sēklas ātri dīgtu.

Lasi vēl: Kļūdas laistot karstās dienās, kas var sabojāt ražu

Sēklu sagatavošana stādīšanai

Vislabāk dīgst divus vai trīs gadus vecas sēklas. Dienu pirms stādīšanas tās jāsašķiro un jāizņem visas sapuvušās, sapelējušās, greizās un bojātās sēklas.

Sēklu sagatavošana stādīšanai būs jāveic vairākos posmos. Pirmais ir iesildīšanās. Vienkārši iemērciet sēklas karstā ūdenī (50–60 °C) un atstājiet 3 stundas. Turklāt, ūdenim atdziestot, ieteicams to aizstāt ar jaunu ūdeni.

Otrais ir sēklu mērcēšana augšanas stimulatorā. Vislabāk ir izmantot tādus produktus kā cirkons, epins un energēns.

Nebūtu slikta ideja dezinficēt sēklas. Lai to izdarītu, tos nepieciešams iemērc Fitosporin šķīdumā un pēc tam noskalot ar tīru ūdeni.

Pēc tam sēklas jādiedzē. Lai to izdarītu, iesaiņojiet arbūzu sēklas kokvilnas audumā vai marlē, pēc tam iemērciet iegūto saišķi siltā ūdenī un ievietojiet to plastmasas maisiņā. Sēklu paciņu, kas ietīta mitrā drānā, novietojiet uz radiatora uz 7 dienām.

Laiku pa laikam pārbaudiet sēklas un samitriniet drānu, lai uzturētu mitru vidi, kas nepieciešama dīgšanai. Kad sēklas sadīgušas, tās nekavējoties jāstāda zemē.

Norādījumi un stādīšanas shēma

Ja stādīšana jāveic atklātā vietā, augsne iepriekš ir jāatslābina. Sēklu stādīšanas caurumiem jābūt apmēram 4 cm dziļiem, un attālumam starp tiem jābūt vismaz 1 m. Bet atstarpēm starp rindām vajadzētu sasniegt 2–2,5 m garumu.

Bet siltumnīcā stādīšana būs daudz kompaktāka. Katra cauruma dziļums paliek nemainīgs, un attālums starp tiem tiek samazināts līdz 0,5 m. Attālumam starp rindām jābūt no 70 līdz 100 cm. Lai stādītu, katrā bedrē vienkārši ievietojiet 1 sadīgušu sēklu un pārklājiet tās ar augsni.

Pēc tam atliek tikai laistīt iestādītās sēklas un pārklāt dobes ar agroplēvi. Pēc pirmo dzinumu parādīšanās noņemiet pārklājošo materiālu. Un tad jums ir jābūt pacietīgam un jādod arbūzu asniem nedaudz laika.