Kartupeļu ir interesants un aizraujošs hobij. Lai izaudzētu labu kartupeļu ražu, ir nepieciešams apgūt jaunus paņēmienus un interesantus padomus un trikus no pieredzējušiem dārzniekiem.
Kā pareizi audzēt kartupeļus, stāsta Gardens Illustrated.
Kas ir kartupeļu pavairošana
Kartupeļu pavairošana nozīmē veicināt kartupeļu spēcīgu un īsu zaļo dzinumu veidošanos pirms stādīšanas. Tā ir prakse, kad kartupeļi sāk dīgt pirms iestādīšanas zemē. Tiek uzskatīts, ka tas palīdz kultūrai ātri nobriest pēc iestādīšanas. Tomēr neaizmirsīsim, ka augsnes temperatūra ir vissvarīgākā, kad beidzot iestādīsiet kartupeļus.
Kad sākt kartupeļu pavairošanu
Sēklas kartupeļus jāsāk iegādāties janvārī un jāļauj tiem “uzziedēt” telpās no janvāra beigām līdz februāra sākumam.
Kā pavairot kartupeļus
Novietojiet kartupeļu bumbuļus vertikāli olu kastē gaišā, vēdināmā, no sala neaizsalstošā vietā, piemēram, neapkurinātā telpā. Ja kartupeļus pavairosiet apsildāmā telpā, tas paātrinās procesu, bet esiet uzmanīgi, ja zeme ārā, kad kartupeļus stādīsiet, nebūs tik silta, kartupeļi pārtrauks augt.
Sliktākais, ko varat darīt, ir atstāt kartupeļus siltā un tumšā vietā, jo galarezultātā iegūsiet garus, trauslus dzinumus, kurus būs gandrīz neiespējami iestādīt, tos nesabojājot.
Kā izvēlēties kartupeļus
Kartupeļus pavairošanai iedala četrās kategorijās atkarībā no tā, cik ilgā laikā tie dod ražu. Pirmās agrās šķirnes ir gatavas no jūnija līdz jūlijam, otrās agrās – no jūlija līdz augustam, agrās galvenās kultūras – augustā, bet vēlās galvenās kultūras – no septembra. Lai kartupeļi būtu pieejami visu gadu, audzējiet visas četras šķirnes.
Kad stādīt kartupeļus
Sēklas kartupeļi būs gatavi stādīšanai apmēram pēc 4-6 nedēļām, kad dzinumi sasniegs aptuveni 2 cm garumu. Stādiet agrā pavasarī vai pavasara vidū, kad augsne ir sasilusi līdz aptuveni 6 °C. Jo ilgāk ļausiet kartupeļiem augt, jo lielāka būs raža.
Kartupeļiem patīk bagātīgas, dziļas augsnes atklātās vietās, taču tie nav pārāk prasīgi pret augsnes tipu. Vēl labāk, ja rudens priekšvakarā var apgriezt kūtsmēslus vai kompostu. Pārmērīgi smaga vai mitra augsne ir problēma. Mitri apstākļi var ietekmēt kartupeļu mizu, veicinot rūsas un apdeguma plankumus un piesaistot gliemežus.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!
Tevi noteikti interesēs
- Parasta zeķe izglābs jūsu ābeli no laputīm un skudrām – rīkojieties šādi, un nebūs nepieciešamas nekādas ķimikālijasby Anna Kalniņa
- Kā krāsot olas ar parastu cepamo sodu: ļoti vienkārša un lēta metodeby Sandra Kovaļenko
- Mana sieva pirms gatavo malto gaļu to nomazgā – no sākuma nesapratu un tad viņa paskaidrojaby Sandra Kovaļenko