Kā iegūt lielu kartupeļu ražu dārzeņu dārzā un konteineros – soli pa solim instrukcijas

Cik tālu viens no otra kartupeļi jāstāda

Kartupeļus stādiet 10-15 cm dziļi iedobēs vai atsevišķās bedrēs. Pirmās un otrās agrīnās šķirnes kartupeļiem nepieciešams aptuveni 30 cm attālums starp bumbuļiem un 45 cm attālums starp rindām. Agrajām un vēlīnajām galvenajām šķirnēm nepieciešams 40 cm starp bumbuļiem un 70 cm starp rindām.

Kartupeļu aizvākšana: kas tas ir un kāpēc tas jādara

Kad kartupeļu lapas ir izaugušas aptuveni 10 cm augstas, ap kartupeļu lapām apberiet augsni. Tas novērš bumbuļu virsmas apzaļumošanu, palīdz aizsargāties pret fitoftorozi, uzlabo drenāžu un ierobežo nezāļu izplatību. Apberiet visas lapas, izņemot augšējās. Turpiniet to darīt, līdz lapas ir pārāk augstas, lai tās nosegtu.

Ja augsne ir smaga un jums nepatīk rakt, varat “pacelt” dobi vai audzēt podos. Pacelšana vienkārši nozīmē kartupeļus novietot augsnes virspusē un apklāt tos ar kompostu vai biezu mulčas slāni, piemēram, apgrieztiem salmiem, ļoti labi pārgrieztiem kūtsmēsliem. Vienīgais “pacelšanas” trūkums ir tas, ka šis organisko vielu slānis ir ēsma gliemežiem.

Kartupeļu audzēšana konteinerā

Ja jums nav dārzeņu zemes gabala, kartupeļus varat audzēt konteinerā vai pat maisā. Ir pieejami daudzi īpaši paredzēti kartupeļu podi un maisi, ko var iegādāties, taču var izmantot jebkuru samērā lielu, dziļu trauku (apmēram 50 cm augstu) ar labu drenāžu vai vecu komposta maisu (izurbt caurumus dienās).

Vislabāk derēs bagātīga augsne vai komposts. Aptuveni 25 cm dziļajā komposta slānī podiņa apakšā iestādiet 3-5 bumbuļus un, augam augot, pakāpeniski piepildiet to ar kompostu. Turpinot pievienot kompostu, maisu var vienkārši izņemt, lai piepildītu to ar vēl vairāk augsnes.

Kad novākt kartupeļu ražu

Pagaidiet dažas nedēļas pēc pirmā zieda atvēršanās, citādi ēdīsiet kartupeļus īkšķa naga lielumā. Dzeltenas lapas norāda, ka pirmie un otrie agrie augļi ir gatavi. Ar galvenajām kultūrām pagaidiet, līdz lapas sāk vīt (ja tas nenotiek līdz paredzētajam laikam, nogrieziet tās).

Dakšas parasti ir labāks līdzeklis nekā lāpsta, jo ir mazāks risks pārgriezt kartupeļus. Ir pat speciālas kartupeļu dakšas ar platākiem, strupākiem zariem, kas paredzēti kartupeļu novākšanai no zemes, tos nesabojājot.

Atstājiet bumbuļus zemē apmēram divas nedēļas, citādi tie nebūs labi uzglabājami. Ilgstošai uzglabāšanai jābūt vēsā, bet neaizsalstošā vietā, aptuveni 4 °C temperatūrā. Glabājiet tos tumsā, citādi tie kļūs zaļi un indīgi.

Kas ir fitoftora un kā no tās izvairīties

Kartupeļu fitoftoroze ir kaite, kas var izpostīt ražu. To izraisa sēne Phytophthora infestans, kuras sporas viegli izplatās pa gaisu no viena auga uz otru, pat no attāluma, un tās var palikt neaktīvas, līdz ir piemēroti apstākļi – visbiežāk jūlijā un augustā pēc mitra laika perioda. Brūni plankumi uz lapām ir droša šīs sēnīšu kaites pazīme.

Ja vairāk nekā trešdaļa lapu ir inficētas, nogrieziet visas lapas, ievietojiet tās maisā un izmetiet atkritumu tvertnē. Nenovietojiet tās kompostā. Vēl viens veids, kā izvairīties no fitoftorozes, ir audzēt tikai pirmās un otrās agrīnās šķirnes, kas parasti izaug no zemes pirms jūlija. Ir arī dažas šķirnes, kas ir izturīgākas pret fitoftorozi, tāpēc pārbaudiet, ko pērkat.