Kas nepieciešams, lai iegūtu ļoti augstu kartupeļu ražu – pieredzējušu lauksaimnieku slepenie triki

Zeltainie kartupeļu bumbuļi jau izsenis tiek uzskatīti par īstu dārgumu uz katras ģimenes galda.

Mūsdienu lauksaimniecības tehnika ļauj iegūt patiešām iespaidīgu šīs kultūras ražu, pārvēršot nelielu zemes gabalu par īstu kartupeļu plantāciju.

Pareiza zemes gabala izvēle

Lai iegūtu bagātīgu ražu, liela nozīme ir pareizai kartupeļu dobju izvietošanai. Zemes gabalam jābūt labi apgaismotam ar saules gaismu, un tam jāatrodas paaugstinātā vietā, kur kūstošais un lietus ūdens neuzkrājas.

Augsnes sagatavošana

Augsnes struktūra būtiski ietekmē bumbuļu veidošanos. Par ideālu uzskata irdenu melnzemi vai smilšmālu ar neitrālu skābumu. Rudens rakšana ar organiskā mēslojuma iestrādi ir pamats turpmākai ražai.

Pareiza stādāmā materiāla izvēle

Kvalitatīvi sēklas kartupeļi ir puse no panākumiem. Vidēja lieluma bumbuļi dod spēcīgākos dīgstus. Iepriekšēja diedzēšana gaismā ievērojami paātrina augu attīstību.

Laiks un stādīšanas shēma

Optimālais stādīšanas laiks ir tad, kad augsne sasilst līdz 8-10 grādiem. Attālumam starp rindām jābūt 70-80 cm, bet starp bumbuļiem rindā – 30-35 cm. Stādīšanas dziļums ir atkarīgs no augsnes tipa.

Augu barošanas sistēma

Kartupeļu mēslošanai nepieciešama visaptveroša pieeja. Pavasarī tiek izmantots slāpekļa mēslojums, lai veidotos zaļā masa, pumpuru veidošanās laikā tiek pievienots fosfors un kālijs bumbuļu veidošanai. Mēslošana tiek veikta, ņemot vērā augu stāvokli.

Laistīšanas pazīmes

Regulāra augsnes mitrināšana ir īpaši svarīga ziedēšanas un bumbuļu veidošanās laikā. Mitruma trūkums šajā laikā var ievērojami samazināt ražu. Par optimālu tiek uzskatīta pilienveida laistīšana vai apūdeņošana no rīta.

Aizsardzība pret kaitēkļiem

Kolorādo kartupeļu vaboles un stiepļu tārpi var nodarīt nopietnus postījumus kultūraugiem. Mūsdienu bioloģiskās aizsardzības līdzekļi var efektīvi ierobežot kaitēkļu populācijas, neizmantojot ķīmiskās vielas.

Kaišu profilakse

Fitoftoras un citas sēnīšu slimības rada nopietnus draudus. Savlaicīga nezāļu iznīcināšana, pareiza perēkļu veidošana un augseku maiņa ievērojami samazina kaišu attīstības risku.

Leave a Comment