Kāds Latvijas iedzīvotājs, izmantojot sociālos tīklus, dalījās ar savu pieredzi par pieaugošajām komisijas maksām, kas tiek piemērotas, izņemot naudu no bankomāta.
Viņš norādīja, ka aizvadītajā mēnesī par katriem 100 eiro noņemti 3,60 eiro, bet šobrīd maksa pieaugusi par 2 eiro, sasniedzot 5,60 eiro.
“Ieeju internetbankā, lai pārbaudītu konta atlikumu, un konstatēju, ka viss iegājis mīnusā. Lietoju ‘Swedbank’ un biju pilnīgā nesaprašanā.
Pagājušajā nedēļā par katriem izņemtajiem 100 eiro maksāju 3,60 eiro komisijas maksā, bet tagad redzu, ka man atvilkti jau 5,60 eiro. Atdodiet manu naudu!” – sašutis raksta vīrietis, izmantojot necenzētus vārdus.
Kā apgalvotā pierādījumu vīrietis savā ierakstā pievienojis video ar bankas izrakstu, kurā redzams, ka par 100 eiro izņemšanu viņam piemērota komisijas maksa 5,60 eiro apmērā. Šis fakts izraisījis plašu rezonansi sociālajos tīklos, kur daudzi izteikuši savu viedokli par komisijas maksām bankās. Tomēr “Swedbank” mediju attiecību vadītājs Jānis Krops uzsver, ka šādi apgalvojumi nav precīzi un neatspoguļo pilnīgu situācijas ainu.
Komisijas maksas veidošanās principi
Krops skaidro, ka “Swedbank” klientiem komisijas maksa par naudas izņemšanu netiek piemērota, ja tiek izmantoti bankomāti Latvijā un mēnesī izņemtā summa nepārsniedz 750 eiro. “Swedbank” klientiem šis limits ļauj izņemt naudu bez papildu maksas, taču, ja noteiktais limits tiek pārsniegts, tad no pārsniegtās summas tiek ieturēta komisijas maksa 0,5% apmērā.
Šādas maksas attiecas tikai uz gadījumiem, kad tiek pārsniegts limits vai izmantoti citu banku bankomāti. Krops norāda, ka svarīgi ir ņemt vērā gan izņemšanas apjomu, gan konkrētā bankomāta piederību, jo tas var ietekmēt gala summu, kas tiek ieturēta kā komisijas maksa.
“Atšķirības var rasties gadījumos, kad nauda tiek izņemta citu banku bankomātos,” skaidro Krops. “Šādās situācijās komisijas maksa ir atkarīga no tās bankas cenrāža, kuras bankomātā tiek veikta darījuma izņemšana.”
Saskaņā ar informāciju, kas publicēta “Swedbank” mājaslapā, ja klients izmanto citas bankas bankomātu, “Swedbank” darījumiem piemēro komisijas maksu, kuru nosaka šāds princips: 2 eiro + 3% no izņemtās summas.
To apstiprina arī kāda iedzīvotāja konta izraksts. Piemēram, izņemot 120 eiro, viņam tika ieturēta komisijas maksa 5,60 eiro apmērā (2 eiro + 3% no 120 eiro). Savukārt, izņemot 80 eiro, komisijas maksas apmērs bija 4,40 eiro (2 eiro + 3% no 80 eiro).
Komisijas maksas par naudas izņemšanu citos bankomātos
Jāatzīmē, ka teju visas bankas piemēro komisijas maksas par naudas izņemšanu citos bankomātos. Piemēram, saskaņā ar “Luminor Bank” un “Citadele” bankas cenrādi, šīs bankas par šādu pakalpojumu ietur komisijas maksu 2% apmērā no izņemtās summas.
Atrodoties ārzemēs, papildus komisijas maksu var piemērot gan tava banka, gan banka, kuras bankomātu izmanto.
Debetkaršu un kredītkaršu atšķirības
Jānis Krops norāda, ka vēl viens faktors, kas var ietekmēt izmaksas, ir izvēlētās kartes tips un izņemšanas vieta — Latvija vai ārzemes. Kredītkaršu gadījumā naudas izņemšana jebkurā bankomātu tīklā pasaulē ir bez komisijas maksas, ja mēneša laikā izņemtā summa nepārsniedz 500 eiro. Pārsniedzot šo limitu, tiek piemērota komisijas maksa 3% apmērā no izņemtās summas (limiti var atšķirties atkarībā no kredītkartes veida).
Valūtas maiņas kurss un tā ietekme
“Jāņem vērā, ka, ja klients izņem naudu ārpus eiro zonas, darījumā tiek piemērots arī maiņas kurss,” skaidro Krops. Piemēram, izņemot naudu Zviedrijas kronās, Lielbritānijas mārciņās vai citās valūtās, banka veic valūtas konvertāciju, kas var ietekmēt kopējās izmaksas.
Avots : Jauns.lv