Nepatīkamas ziņas iedzīvotājiem, kuri mēdz strādāt virsstundas

Labklājības ministrija sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību ir izstrādājusi virkni priekšlikumu grozījumiem Darba likumā, lai pilnveidotu darba attiecību regulējumu un pielāgotu to mainīgajiem ekonomiskajiem un darba tirgus apstākļiem.

Viens no šiem priekšlikumiem ietver iespēju pārskatīt darbinieku virsstundu apmaksas nosacījumus, tostarp piedāvājumu samazināt piemaksu par virsstundām. Šī iniciatīva izraisījusi plašas diskusijas, tostarp raidījumā “Uz līnijas”, kur Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite tika aicināts sniegt skaidrojumu par LDDK virzītā priekšlikuma būtību.

Raidījuma gaitā tika uzdots būtisks jautājums: kāpēc LDDK uzskata par nepieciešamu ierosināt darbinieku virsstundu apmaksas samazinājumu?

“Pašlaik pasaulē ir tikai četras valstis, kur virsstundu apmaksa ir noteikta 100% apmērā, kā tas ir Latvijā,” skaidroja Andris Bite. “Šīs valstis ir Latvija, Baltkrievija, Krievija, un ceturto diemžēl neatceros. Šāda veida regulējums nav dzīvotspējīgs, jo tas rada pārāk lielu finansiālo slogu uzņēmumiem. Rezultātā uzņēmēji mēdz izvairīties no šī regulējuma un bieži vien vienojas ar darbiniekiem par alternatīvām apmaksas formām.”

Viņš turpināja, ka LDDK piedāvājums ir ieviest elastīgāku pieeju, ļaujot darba devējiem un darbiniekiem savstarpēji vienoties par piemērotu virsstundu apmaksas procentu. “Piemēram, tas varētu būt 30% vai 50%, kas būtu saprātīgāks un abpusēji pieņemamāks risinājums,” uzsvēra Bite.

Darba devēju organizācijas vairākkārt ir uzsvērušas nepieciešamību pielāgot virsstundu darba apmaksas kārtību atbilstoši reālajai ekonomiskajai situācijai.

Darba devēji argumentē, ka šādas izmaiņas varētu veicināt precīzāku darba stundu uzskaiti un palīdzēt samazināt gan aplokšņu algas, gan ēnu ekonomiku. “Pašreiz Darba likumā noteiktā virsstundu darba apmaksas likme, it īpaši salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, ir pārāk augsta, kas negatīvi ietekmē konkurētspēju un palielina darba devēju izdevumus gadījumos, kad objektīvu iemeslu dēļ nepieciešams veikt virsstundu darbu,” teikts likumprojekta anotācijā, pamatojot ierosinātās izmaiņas.

Pašreizējā situācijā virsstundu apmaksas apmēru var samazināt vienīgi tad, ja tiek noslēgta vispārsaistoša ģenerālvienošanās, kurā vienlaikus paredzēts būtiski paaugstināt valsts noteikto minimālo darba algu vai stundas algas likmi nozarē – vismaz par 50% virs noteiktā minimālā standarta, ziņo lvportals.lv.

Leave a Comment