Svētā Barbaras diena, kas tiek svinēta 4. decembrī, ir saistīta ar Svēto Barbaru – kristiešu svēto, kuru tradicionāli uzskatīja par aizbildni pret zibeni, negaisiem un postošām dabas stihijām. Arī latviešu tradīcijās šai dienai bija īpaša nozīme un tā tika atzīmēta ar vairākām tradīcijām.
Latvijā šī diena ir bijusi nozīmīga gan reliģiskajā, gan lauksaimnieciskajā dzīvē, un ir saistīta ar vairākām paražām un ticējumiem.
Figūriņa pret postošām dabas parādībām
Tā kā Svētajai Barbarai tika piedēvētas spējas saistībā ar zibeni un negaisiem, cilvēki ticēja, ka tieši šīs sievietes figūra var pasargāt mājokli, kūti, šķūņus un visu saimniecību no spēcīgiem negaisiem un zibens spērieniem. Tāpēc visur, kur šī aizsardzība bija nepieciešama, tika novietota Svētās Barbaras figūriņa.
Svētās Barbaras diena tika uzskatīta par ļoti piemērotu laiku, lai aizsargātu māju no zibens. Ticēja, ka, ja šajā dienā cilvēks ievēros noteiktus rituālus, piemēram, īpaši pasargās savu māju no zibens, tas nodrošinās aizsardzību arī pārējo gadu laikā. Tāpēc saimnieki veica dažādus rituālus, lai pasargātu savu māju no zibens un uguns nelaimēm.
Zariņi, kas jāienes mājās un jāieliek ūdenī
Dažās vietās bija paraža, ka 4. decembrī ir jāsagatavo Svētās Barbaras zars – parasti tas bija ķiršu vai ābeles zars. Tos ienesa mājā un ielika ūdenī. Ja zars uzziedēja līdz Ziemassvētkiem, tas tika uzskatīts par zīmi, ka šajā mājā, namā un ģimenē visiem būs laba veselība, un arī raža būs pasargāta no negaisiem.
Labs un bagātīgs ēdiens
Latviešu tradīcijās bija arī ticējumi, kas šajā dienā bija saistīti ar ēdienu. Tieši šajā dienā bija jāgatavo tādi ēdieni, kādus gribētos ēst arī nākošajā gadā – tātad, veselīgus un pārbagātus.
Lasi vēl: Populārākie ticējumi un māņticības, kuras jāzina, lai izvairītos no problēmām un grūtībām
Gatavošanās Ziemassvētkiem
Daudzviet arī uzskatīja, ka Svētās Barbaras diena ir kā Ziemassvētku gaidīšanas sākums, un tas, lielākoties, bija saistīts ar dažādiem lauku darbiem, piemēram, sagatavošanas ziemas periodam, mājas iekārtošanu un dekorēšanu uz Ziemassvētku svinībām. Tā kā tas bija tikai dažas nedēļas pirms Ziemassvētkiem, saimnieces labprāt izmantoja šo dienu, tīrot, kopjot un kārtojot mājokli svētkiem.
Aizsardzība savai ģimenei
Svētās Barbaras dienā īpašs bija arī rituāls, kas bija veltīts aizsardzībai pret tumšiem spēkiem un nelāgiem gariem. Tāpēc šajā dienā ģimenei noteikti bija jāapmeklē baznīca un jāizsaka lūgšanas par savas ģimenes labklājību un aizsardzību no tumšiem spēkiem. Uzskatīja, ka lūgšanas, kas pateiktas Svētās Barbaras dienā, noteikti tiek sadzirdētas.
Svētā Barbara daudzās tautās, tai skaitā latviešu, bija ļoti svarīga aizbildne, un 4.decembris bija patiešām nozīmīga diena.