Latvijas Republikas Saeima 2024. gada 14. novembrī pieņēma grozījumus Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas (OCTA) likumā, un Valsts prezidents tos izsludināja.
Grozījumi ievieš vairākas būtiskas izmaiņas, no kurām svarīgākā ir prasība turpmāk iegādāties OCTA polisi visiem transportlīdzekļiem, izņemot tos, kuru reģistrācija ir uz laiku pārtraukta. Tāpat no 2025. gada 1. jūlija OCTA būs obligāta arī elektroskrejriteņiem.
Iepriekš spēkā esošais normatīvais regulējums paredzēja, ka, ja transportlīdzeklis netika izmantots ceļu satiksmē un tā reģistrācija nebija pārtraukta, OCTA polise nebija obligāta.
Taču ar jaunajiem grozījumiem ir noteikts, ka OCTA būs jāiegādājas visiem transportlīdzekļiem, neatkarīgi no tā, vai tie piedalās ceļu satiksmē, ja vien to reģistrācija nav uz laiku pārtraukta valsts vai pašvaldību transportlīdzekļu reģistrā.
Grozījumi veikti, ņemot vērā Eiropas Savienības (ES) direktīvas prasības, un tie paplašina aizsardzību cietušajām personām. Kā skaidro Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins, šie grozījumi samazina transportlīdzekļa īpašnieka risku, ka viņa īpašumā vai valdījumā esošais neapdrošinātais spēkrats, apzināti vai netīši, varētu nodarīt zaudējumus citas personas mantai vai veselībai, par ko nāktos maksāt no savas kabatas, izmantojot regresa kārtību.
Tāpat viņš piebilst, ka līdzīga sistēma jau tiek piemērota vairākās kaimiņvalstīs, piemēram, Igaunijā.
Jaunie likuma grozījumi stāsies spēkā 2024. gada 10. decembrī. Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs aicina visus transportlīdzekļu īpašniekus pārliecināties, vai viņu īpašumā vai valdījumā esošajiem spēkratiem ir derīga OCTA polise.
Ja transportlīdzeklis netiek ikdienā izmantots vai, piemēram, ir paredzēts, ka tas netiks ilgstoši lietots, viņš iesaka apsvērt iespēju uz laiku pārtraukt tā reģistrāciju. Tāpat viņš piebilst, ka šobrīd tiek diskutēts par esošo normatīvo aktu izmaiņām, lai ļautu pārtraukt transportlīdzekļa reģistrāciju uz laiku, neveicot numurzīmju nodošanu.
Šobrīd neapdrošināto transportlīdzekļu kontrole tiek veikta ar Valsts likumsargu ekipāžu vai tehnisko palīglīdzekļu palīdzību, kas nozīmē, ka tiek pārbaudīti tikai tie spēkrati, kas piedalās ceļu satiksmē. “Ar grozījumu spēkā stāšanos Valsts policijas ekipāžas varēs pārbaudīt arī ceļmalās vai citās vietās ilgstoši stāvošus transportlīdzekļus.
Ja šādam spēkratam nebūs derīga OCTA un tā reģistrācija nebūs pārtraukta, tā īpašniekam var tikt piemērots sods,” skaidro Jānis Abāšins. Viņš arī piebilst, ka tiek diskutēts par citiem neapdrošināto transportlīdzekļu kontroles mehānismiem nākotnē, taču šie pasākumi prasīs izmaiņas normatīvajos aktos.