2024.–2025. gada ziema Austrumeiropas iedzīvotājiem var sagādāt nopietnas grūtības, liecina provizoriskās prognozes no vadošajiem meteoroloģijas centriem.
Sinoptiķi norāda uz augstu iespējamību, ka temperatūra piedzīvos būtiskas svārstības – no intensīviem sala periodiem līdz pēkšņiem atkušņiem. Šādi apstākļi var radīt papildus izaicinājumus gan iedzīvotājiem, gan komunālo dienestu darbam.
Sarežģītie laikapstākļi, kas tiek prognozēti gaidāmajā ziemā, ir cieši saistīti ar sarežģītu atmosfēras fronšu mijiedarbību, kā arī anomālijām gaisa masu cirkulācijā Ziemeļatlantijā un Arktikā. Šīs parādības var izraisīt straujus un neparedzamus laikapstākļu pavērsienus, kas raksturosies ar nestabilitāti un grūti prognozējamiem apstākļiem.
Sagaidāms, ka lielākajā Austrumeiropas daļā tas radīs īpaši izaicinošus apstākļus, izraisot krasas temperatūras svārstības un negaidītas laika apstākļu pārmaiņas, kas var ietekmēt gan iedzīvotāju ikdienu, gan infrastruktūras darbību.
Ziemeļeiropa, kas tradicionāli tiek uzskatīta par aukstākajiem Eiropas reģioniem, šajā ziemā kļūs par spēcīgu ziemas aukstuma epicentru. Saskaņā ar prognozēm, jau novembra beigās un visas ziemas laikā šajā reģionā temperatūra būs ievērojami zemāka nekā parasti, būtiski atpaliekot no vidējām ilggadējām vērtībām.
Dažos apgabalos gaidāms, ka galējais sals var sasniegt -40 °C vai pat zemāku atzīmi. Tādēļ Ziemeļeiropas iedzīvotājiem būs īpaši svarīgi sagatavoties gaidāmajam aukstumam, kā arī nodrošināt, lai kritiski svarīgās dzīvības nodrošināšanas sistēmas, piemēram, apkure un enerģijas padeve, darbotos nepārtraukti, lai novērstu iespējamās sekas.
Austrumeiropa, tostarp Baltijas valstis, šajā ziemā nevarēs izvairīties no bargiem laikapstākļiem. Prognozes liecina, ka reģionā ievērojami pazemināsies temperatūra, un tā var sasniegt -25 līdz -30 °C, kas būs salīdzināms ar iepriekšējo desmitgažu vissmagākajām ziemām.
Papildus zema temperatūra, Austrumeiropā gaidāms arī ilgstošs snigšana, kas var novest pie ievērojamas sniega sanesumu veidošanās. Tas ievērojami apgrūtinās transporta satiksmi un var radīt problēmas gan gājējiem, gan autovadītājiem. Ciklonu aktivitāte var izraisīt intensīvas snigšanas un apledojuma veidošanos, kas apdraudēs ceļu drošību un radīs papildu izaicinājumus ikdienas dzīvē.
Tomēr, kāda īsti ir prognoze Latvijai?
Lasi raksta turpinājumu nākošajā lapā