23. novembris, Katrīnu diena – spēcīgākā rudens diena senlatviešu tautas ticējumos: rituāli laimei un veiksmei

Foto – Pixabay

Latviešu tautas ticējumos 23. novembris minēta kā viena no svarīgākajām dienām, kad jāveic īpaši rituāli, jo tā bija ļoti svarīga rudens svētku diena. Šos svētkus sauca par Katrīnām vai Katrīnu dienu.

Šī diena tradicionāli iezīmēja rudens un ziemas robežu, kā arī bija cieši saistīta ar sievietēm, lopkopību un veļu laika izskaņu.

Dabas zīmju vērošana

Šajā dienā, atkarībā no tā, kādi laika apstākļi bija, varēja prognozēt pat gaidāmo vasaru. Uzskatīja, ka, ja Katrīnās ir skaidrs laiks bez nokrišņiem, tad gaidāma auglīga un sausa nākošā vasara. Bet, ja šajā dienā līst lietus – arī ziema būs slapja un silta. Ja šajā dienā snieg, ziema būs auksta un sniegota.

Foto – Pixabay

Nē darbiem!

Katrīnas dienā nedrīkstēja ne vērpt vilnu, ne adīt, ne tamborēt, lai aitas un citi lopiņi nepazustu un nesirgtu. Sievietēm bija jāatturas no smagiem darbiem, lai nodrošinātu veiksmi ģimenei.

Svētku ēdiens

Viena no svarīgākajām lietām bija ēdiens. Šajā dienā galdā cēla sieru, maizi, gaļu. Un tā kā šī diena iezīmēja arī veļu laika beigas, tika rīkots neliels mielasts par godu senčiem.

Lasi vēl: Laime kā pasakā: Pāvels Globa nosauc trīs zvaigznāju zīmes, kuras liktenis apdāvinās 23. un 24. novembrī

Jautrība un “maskošanās”

23. novembrī senlatviešu gāja masku gājienos un ļāvās dažādām rotaļām un dejām. Īpaši iecienīti tas bija bērnu un jauniešu vidū. Maskas simbolizēja dabas un cilvēku auglību, un šie gājieni bija nepieciešami tāpēc, lai nākamajā gadā būtu laba raža un vairotos mājlopi. Tāpat izplatīts bija ticējums, ka, ja Katrīnās mājās tika svētki svinēti jautri un bija daudz viesu, arī nākamais gads būs pārticīgs.

Lasi vēl: Kāpēc novietot dilles virs mājas durvīm: tautas ticējumi

Izplatītākie senlatviešu rituāli, kam bija īpaša nozīme Katrīnas dienā:

Foto – Pixabay

1. Sveču dedzināšana

Tās tika aizdegtas, lai simboliski pavadītu veļus un izrādītu cieņu aizgājējiem.

2. Dziedāšana un jautrība

Vilka maskas, devās gājienos un dziedāja. Dalībnieki ģērbās kā aitas, kazas vai lāči. Šīs maskas simbolizēja auglību un spēku. Gājienu laikā tika apmeklētas apkārtējās saimniecības, tika dziedātas dziesmas, vēlot mājiniekiem veiksmi un labklājību.

3. Īpaši sieviešu rituāli

Katrīnas diena tika uzskatīta par īpašu sieviešu dienu. Tāpēc šajā dienā sievietes darīja dažādas lietas, kas saistītas ar skaistumu un auglību. Līdz šai dienai bija jāpabeidz visi rokdarbi, jo tika uzskatīts, ka nepabeigti rokdarbi var nest nelaimes.

Leave a Comment