Vai esat viens no tiem cilvēkiem, kuri nespēj atcerēties sīkumus, piemēram, detaļas filmās un grāmatās, kā arī sastapto cilvēku vārdus?
1870.gadā vācu psihologs Hermanis Ebinghauss sāka interesēties par cilvēka atmiņu. Šis cilvēks nolēma veikt eksperimentus, lai pētītu cilvēka atmiņu.
Patiesībā viņš izstrādāja eksperimentālas metodes, kas bija zinātniski ticamas, lai kvantitatīvi noteiktu atmiņu. Viņš izveidoja bezjēdzīgu vārdu sarakstus. Šos sarakstus viņš izmantoja, lai novērtētu brīvas nozīmes vārdu apguvi.
Ebinghauss zināja, ka jaunas informācijas apguve ir atkarīga no mūsu iepriekšējām zināšanām. Tāpēc viņš veica eksperimentus ar vārdiem, kuriem gandrīz nebija nozīmes.
Ebinghauss izveidoja “aizmirstības līkni”, kas ir plašāk pazīstama kā ātrums, ar kādu cilvēki sāk aizmirst jaunu informāciju. Viņš nonāca pie atklājuma, ka vienas dienas laikā viņš aizmirst 2/3 materiāla, bet pārējo ne, kas nozīmē, ka, ja informācija tiek saglabāta vienu dienu, noteikta informācija tiek iegaumēta pastāvīgi.
Atstatuma efekts
Šis vācu psihologs nāca klajā ar vēl vienu teoriju, ko nosauca par intervāla efektu. Saskaņā ar šo teoriju mēs mācāmies labāk un vieglāk, ja informāciju apgūstam vairāk reižu un ja to sadalām uz kādu noteiktu laika periodu.
Lasi vēl: Tas ir ļoti neparasti: visātrākā recepte makaroniem ar sieru
Piemēram, ja jums jāuzstājas ar runu, jūs to labāk iegaumēsiet, ja atkārtoti mācīsieties runu nedēļu pirms konkrētā pasākuma. Tas ir daudz labāk, salīdzinot ar to, ja jūs runu mācīsieties naktī pirms pasākuma.
Tagad jūs zināt, kā informācija ilgāk saglabājas atmiņā.
Labākais šīs metodes skaidrojums ir atkārtošana.
Īstermiņa informācijas uzglabāšana
Pirmā atkārtošana uzreiz pēc mācīšanās.
Otra atkārtošana pēc 20 minūtēm.
Trešais atkārtojums 6-8 stundas pēc otrā atkārtojuma.
Ceturtais atkārtojums 1 dienu pēc trešā atkārtojuma.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!