Mana omīte sniedza padomu, kā kopt Āfrikas vijolītes, lai tās plauktu gadu desmitiem

Āfrikas vijolītes ir izturīgi un skaisti augi, kas piešķir dzīvesprieku un senatnīgu šarmu jebkurai telpaugu kolekcijai.

Šie augi, kuru izcelsme meklējama Tanzānijā un Kenijas dienvidaustrumos, dod priekšroku siltam klimatam—tāpēc lielākajā daļā ASV tie tiek audzēti tikai telpās.

Un tie ir patiesi īpaši telpaugi! Tās ir lieliskas dāvanas, ar kurām veidot atmiņas, var ceļot no mājas uz māju, un ir skaisti augi, ko nodot draugiem un ģimenei. Ar pareizu kopšanu, Āfrikas vijolītes var augt pat vairāk nekā 50 gadus!

Kā pārstādīt Āfrikas vijolītes

Tām patīk būt nedaudz sakņu piespiestām, tāpēc nevajag uztraukties par pārāk lielu trauku.

Svarīgi ir izvēlēties podiņu ar ūdens noteces caurumu, lai izvairītos no pārmērīgas mitruma uzkrāšanās. Tām nepatīk ,,mitras kājas” t.i., saknes, kas stāv mitrā zemē.

Dārzniece iesaka stādīt vijolītes porainos podos un labi drenējošā augsnē. Augsnei jābūt bagātinātai ar vermikulītu un perlītu, lai nodrošinātu pareizu mitruma līdzsvaru.

Lasi vēl: Kā pareizi veidot tomātu krūmus bagātīgai un agrīnai ražai – soli pa solim

Tā kā šie augi var dzīvot ļoti ilgi, tos nepieciešams regulāri pārstādīt. Kad augs ir dubultojis vai trīskāršojis savu izmēru attiecībā pret podiņu un lapas sāk nīkuļot, ir pienācis laiks pārstādīt.

Kopšanas prasības Āfrikas vijolītēm

Gaisma

Lai vijolītes labi augtu telpās, tās jānovieto vietā, kur pieejama spilgta, netieša gaisma. Ziemā labākie ir rietumu vai dienvidu logi, bet vasarā — ziemeļu vai austrumu logi. Ja logs nav noēnots ar kokiem, podiņu ieteicams pavirzīt tālāk no tiešajiem saules stariem, kas var apdedzināt lapas.

Temperatūra

Vijolītēm vislabākā temperatūra ir starp 18 un 24 °C (65–75 °F). Ja temperatūra nokrīt zem 15 °C (60 °F), augšana var apstāties un lapas kļūt plānas un trauslas.

Mēslošana

Vijolītēm nepieciešams šķidrais mēslojums ar augstāku fosfora (vidējo) saturu – tas veicina ziedēšanu ik pēc 4 līdz 6 nedēļām pavasarī, vasarā un rudenī. Piemērots ir arī mēslojums ziedošiem telpaugiem.

Tāpat ieteicams nogriezt novītušos ziedus, lai stimulētu jaunu ziedu veidošanos.

 Laistīšana

Nav noteikta grafika, cik bieži laistīt. Pārbaudiet augsnes virskārtu – ja tā ir sausa, ir laiks laistīt.

Vijolītes ieteicams laistīt no apakšas, novietojot podiņu traukā ar ūdeni, līdz ūdens sāk uzsūkties caur drenāžas atverēm. Nepiliniet ūdeni uz lapām, jo tas var tās bojāt. Pēc apmēram stundas lieko ūdeni izlejiet.

Svarīgi ir ļaut augsnei izžūt starp laistīšanas reizēm. Pārlaistīšana var būt bīstama un novest pie auga bojāejas.

Vijolīšu pavairošana

Āfrikas vijolītes ir ļoti viegli pavairot no lapu spraudeņiem – un kurš gan nevēlas bezmaksas jaunus augus?

Nolauziet lapu ar kātiņu.

Iestādiet kātiņu vermikulītā vai vieglā augsnes maisījumā.

Samitriniet augsni un pārklājiet ar plastmasas plēvi (piemēram, pārtikas plēvi), lai saglabātu mitrumu.

Pēc dažām nedēļām veidosies saknes, un augu varēs pārstādīt nelielā podiņā.

Īpaši ērti ir izmantot pašlaistāmos podus, kas nodrošina vienmērīgu mitruma līmeni bez pārlaistīšanas riska.