Atkritumu dedzināšana:
Saskaņā ar Rīgas domes saistošajiem noteikumiem, jebkādu atkritumu dedzināšana pilsētas teritorijā ir aizliegta. Tas attiecas arī uz lapām, zariem un citiem bioloģiski noārdāmajiem dārza atkritumiem. Šis aizliegums ir spēkā visā Eiropā, jo starptautiskie vides aizsardzības normatīvi uzliek pilsētām pienākumu rūpēties par apkārtējo vidi un iedzīvotāju veselību. Dedzināšana būtiski pasliktina gaisa kvalitāti un kaitē dabai.
Latvijas sinoptiķi steidz iepriecināt – martā gaidāmi siltuma rekordi
Alternatīvas dedzināšanai:
Kompostēšana: Bioloģiski noārdāmos atkritumus iespējams kompostēt, lai iegūtu vērtīgu mēslojumu savam dārzam. Nodošana atkritumu apsaimniekotājam: Rīgā darbojas atkritumu šķirošanas sistēma, kas nodrošina atbildīgu dažādu atkritumu veidu savākšanu un pārstrādi. Izvešana uz speciāli ierīkotām vietām: Rīgas domes tīmekļa vietnē pieejama informācija par vietām, kur lapas un zarus var nodot bez maksas. Ievērojot šos noteikumus, jūs palīdzēsiet saglabāt tīru un zaļu pilsētvidi!
Kad sākt pavasara darbus?
Lasi vēl: Beidzot izskan marta pirmā prognoze – sagaidīsim vēl sniegu vai siltu saulīti
Precīzs laiks atkarīgs no vairākiem faktoriem: Laikapstākļi: Pēc garas un aukstas ziemas darbi var sākties vēlāk. Reģionālā klimata atšķirības: Kurzemē un Zemgalē pavasaris atnāk agrāk nekā Vidzemē un Latgalē. Dārza specifika: Dārzos ar daudziem kokiem un krūmiem apgriešanas darbi var aizņemt vairāk laika. Lai arī kad jūs sāktu pavasara darbus, galvenais ir tos veikt ar rūpību un prieku!
Speciālistu ieteikumi pirmajiem pavasara dārza darbiem:
Tiklīdz nokūst sniegs, sagrābiet vecās lapas un pabarojiet augļu kokus ar mēslojumu. 6.–7. martā vai 13.–15. martā izņemiet no pagraba agros kartupeļus, kas paredzēti stādīšanai, un novietojiet tos vēsā, gaišā vietā diedzēšanai. Pēc aptuveni 50 dienām — 30. aprīlī vai 1. maijā — tie būs gatavi stādīšanai.
Stādiet pirmos kartupeļus, pārklājiet tos ar plēvi, kuru varēs pacelt, kad parādīsies asni. Mēslojiet sniega rozes, lai tās kļūtu spēcīgākas.
Pārbaudiet gladiolu sīpolus un dāliju gumus, kā arī modiniet kannas. Ja vēl nav izdarīts, pēdējais laiks pamodināt hipeastrus.
3.–5. martā nogrieziet potzarus augļu kokiem, glabājot tos vēsā, mitrumu saglabājošā vietā līdz potēšanai maija sākumā.
Retiniet augļkoku zarus. Lai novērstu ūdenszaru veidošanos, zāģējiet vecā vai lejupejošā mēnesī — 3. marta rītā vai 30. marta pēcpusdienā. Telpās sāciet sēt dārzeņu stādus: Ziedkāpostus, kāpostus, brokoļus, gurķus, tomātus un lapu salātus. Papriku un piparus sējiet 3.–5. martā. Tomātus plēves siltumnīcām vislabāk sēt ne agrāk kā 12. un 13. martā. Tajās pašās dienās varat sēt arī fizāļus, pepino un baklažānus.