Decembra ticējumi: ko sagaidīt no ziemas?
Ziemas mainīgie laikapstākļi atgādina par pareizu apģērba izvēli. Decembra saule var būt mānīga – dienas gaitā vējš kļūs dzestrs, un lietusgāzes var parādīties pavisam negaidīti. Lai justos ērti un silti, vērts somā ielikt cimdus vai vieglu šalli – šie nelielie aksesuāri neaizņem daudz vietas, bet nodrošina komfortu un pasargā no saaukstēšanās.
Ticējumi par laikapstākļiem 1. decembrī bieži tiek uzskatīti par norādi uz ziemas raksturu. Silts rīts varētu liecināt par atkušņiem ziemas sākumā, savukārt auksta diena varētu nozīmēt spēcīgus salus ziemas vidū. Ja vakarā sākas sniegputenis, tas var norādīt uz garu un vēlu ziemu, kas pavasari atnesīs tikai vēlāk nekā ierasts.
Savukārt 4. decembris, saukts arī par Bārbiņas dienu, ir īpašs laika zīmju vērošanā. Ja šajā dienā ir sals un upes jau sasalušas, tas varētu liecināt par tuvojošos atkusni. Taču, ja ledus vēl nav izveidojies, ticējumi norāda, ka Bārbiņa simboliski “stiprina” ledu, un gaidāms turpmākais sals. Ja atkusnis jau ir sācies, svētku laikā var cerēt uz maigākiem un siltākiem laikapstākļiem. Šie vērojumi ļauj gan sagatavoties ziemas izaicinājumiem, gan cerēt uz dabas sniegtajiem pārsteigumiem.
Zvaigžņu zīmes, kurām 3. decembrī var būt gaidāma liela finansiālā veiksme
Decembra tradīcijas un ticējumi: no Niklāva līdz Lūcijai
6. decembris, Niklāva jeb Zirgu diena, tiek uzskatīts par īpašu brīdi ziemas sākumā, simboliski saistot to ar Ziemassvētku vecīša dzimšanas dienu. Ticējumi vēsta, ka šīs dienas neievērošana varētu radīt nepatikšanas ar mājdzīvniekiem – zirgiem, mājputniem un aitām, kas var kļūt spītīgi vai slimīgi.
Lai zirgi būtu pasargāti no slimībām un kaitēkļiem ziemas mēnešos, ir tradīcija berzt tiem muguras ar sniegu. Šī diena iezīmē arī ragavu laika sākumu. Ja 6. decembrī pūš ziemeļvējš un snieg, ticējumi sola vēsu un lietainu vasaru.
7. decembris, saukts par Vilku dienu, ir pirmā no trīs decembra dienām, kas veltītas dzīvniekiem, putniem un zivīm. Ticējumi saka, ka, ja šajā dienā vilki gaudo netālu no mājām, gaidāms sals. Nākamajā dienā, 10. decembrī, dabā sākas ziemas mierīgais posms – zivis ienir dziļāk ūdeņos, lāči dodas ziemas guļā, un aļņi nomet ragus.
8. decembris ir Žagatas un Sīļa diena. Ja šajā dienā šie putni dzied, tautas ticējumi sola, ka drīzumā sagaidāms priecīgs notikums vai kāds patīkams pārsteigums.
Visbeidzot, 13. decembris, Lūcijas diena, tiek uzskatīta par dienu, kad sāk pagarināties dienas gaisma. Ticējumi vēsta, ka katru dienu pēc Lūcijas dienas diena kļūst garāka par viena vistas naga jeb gaiļa dziedājuma garumu. Šī diena arī iezīmē vienu no gada mistiskākajiem brīžiem, jo ticējumi vēsta, ka vilkači pulcējas trīs reizes gadā: Vasarsvētkos, Jāņos un Lūcijās. Šie ticējumi un tradīcijas piešķir decembra dienām īpašu simboliku un dziļumu, bagātinot ziemas laiku ar stāstiem un vērojumiem.