Tādēļ pietiek ar dziļas bedres šķērsošanu, lai sistēma aktivizētos un pārtrauktu degvielas padevi. Daudzi degvielas uzpildes staciju speciālisti par šo funkciju nezina, tāpēc mēdz mainīt degvielas sistēmas detaļas, lai gan problēma ir citur.
Nospiežot slēpto pogu, iespējams atjaunot degvielas padevi. Ja motors apstājies pēc auto trieciena bedrē un to nevar iedarbināt, ir vērts pārbaudīt, vai šī funkcija ir pieejama un kur atrodas slēptais mehānisms. Ļoti iespējams, ka tikai viena darbība atrisinās problēmu un ļaus turpināt ceļu.
Biežāk pieļautās kļūdas, mazgājot automašīnu:
1. Mazgāšana saulainā dienā
Liekas loģiski mazgāt automašīnu karstā laikā, jo vienlaikus var arī atvēsināties. Taču mazgāšana zem svelmes saules ir būtiska kļūda, kas var sabojāt krāsojumu. Ūdens pilieni uz karstas virsbūves darbojas kā lēcas, radot traipus. Ķimikālijas, saskaroties ar karstu metālu, ātri izžūst, atstājot bālganas pēdas, kuras ir grūti nomazgāt.
Vēl viena problēma ir temperatūras atšķirības – ūdens uz karsta metāla var izraisīt mikroplaisas lakā, kas ar laiku padziļinās un var izraisīt koroziju.
2. Spaiņa un sūkļa izmantošana
Šie rīki šķiet vienkārši un pieejami, taču tie var kaitēt automašīnai. Netīrumi, kas tiek nomazgāti, nonāk ūdenī spainī un ar katru iemērkšanu tiek atgriezti uz virsbūves, radot abrazīvu efektu, kas bojā lakas slāni.
Lasi vēl: Lielākā daļa to dara nepareizi – kam patiesībā paredzēti veļas mašīnā 3 speciālie nodalījumi
3. Netīrumu tīrīšana sausā veidā
Ja uz virsbūves parādās netīrumi, piemēram, putnu izkārnījumi, nevajadzētu tos tīrīt ar mitru drānu. Tas var saskrāpēt laku. Labāk ir izmantot smidzināšanas pudeli, lai samitrinātu vietu, un pēc tam noskalot ar ūdeni.