Kā padarīt zāģu skaidas par mēslojumu, lai iegūtu maksimālu labumu dārzā; Nekad nepieļauj šo vienu kļūdu

Vecā tvertnē vai lielā dārza spainī zāģu skaidas rūpīgi samaisa ar mēslojumu noteiktajā proporcijā, iepriekš samitrina un rūpīgi iepilda maisos. Piepildīto maisu cieši aizver un atstāj vismaz uz trim nedēļām.

Šajā laikā zāģu skaidas piesātināsies ar slāpekli un kļūs nekaitīgas augsnei. Ir labi, ja zāģu skaidas iestrādā rudenī. Vasarā zāģu skaidas maisos ne tikai piesātināsies ar slāpekli, bet arī zaudēs stingrību un dzeloņainību.

Gan pavasarī, gan rudenī zāģu skaidas iestrādā augsnē zem visu kultūru rakšanas darbiem. Pieredze, izmantojot zāģu skaidas kartupeļu dobēs, ir veiksmīga – kartupeļi dod labu ražu ar gludiem un tīriem bumbuļiem.

Tomēr jāatceras, ka slāpekli saturošus mēslošanas līdzekļus nedrīkst lietot vasaras beigās. Īpaši zem augļaugiem. Tas var aizkavēt augļu nogatavošanos un pat augļu veidošanos. Kā mulču un izolatoru var izmantot arī zāģu skaidas, ar tām pārklājot dārza zemeņu, ziemas ķiploku dobes un puķu dobes ar ziemcietēm.

Apkopojums

Kā pareizi izmantot zāģu skaidas augsnē?
✔ Kompostēšana – sajauc ar slāpekļa avotiem (piemēram, kūtsmēsliem, zāli, urīnvielu) un ļauj sadalīties 6–12 mēnešus.
✔ Mulčēšana – var izmantot kā mulču ap kokiem un krūmiem, taču jāuzmanās no slāpekļa trūkuma.
✔ Sajaukšana ar citiem organiskajiem materiāliem – pievienojot kūdru, kompostu vai pelnus, var līdzsvarot to ietekmi uz augsni.

Tādējādi zāģu skaidas var būt lielisks augsnes uzlabotājs, ja tiek pareizi sagatavotas!