Būsim godīgi, daudziem cilvēkiem ir kārība uz saldumiem. Tas var būt cukurs tīrā veidā vai saldumi. Bet kas notiek ar organismu, ja divas nedēļas nelietojat cukuru?
Fizioterapeits Vladimirs Tkačenko pastāstīja, kā divu nedēļu atteikšanās no cukura ietekmēs organismu.
Kas notiek ar organismu, ja jūs ēdat cukuru
Kas vispār ir cukurs – tas ir ogļhidrāts. Vienkāršais ogļhidrāts, kas sastāv no monosaharīdiem un disaharīdiem. Un griķi? Arī tas ir ogļhidrāts, bet tas ir salikts ogļhidrāts, polisaharīds.
Vladimirs saka, ka šokolāde ir ātrais ogļhidrāts, kas izraisa strauju cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs, no kura daļa nonāk krājumos un nogulsnējas liekā svara veidā.
“Starp citu, enerģijas līmenis no šādiem ogļhidrātiem paaugstinās uz ļoti īsu laiku,” atzīmēja Tkačenko.
Savukārt griķi ir saliktie ogļhidrāti, un tie izraisīs mērenu cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs. Un nekas papildus organismā neuzglabāsies. Tas nozīmē, ka atšķirība ir savienojumu sarežģītībā. Un tas pats glikēmiskais indekss – rādītājs, kas nosaka ogļhidrātu ietekmi uz glikozes līmeņa izmaiņām asinīs, dod mums priekšstatu par to, kādus ogļhidrātus mēs patērējam, un līdz ar to arī par to, kādu ietekmi mēs iegūsim.
Lasi vēl: Ko dāvināt vīrietim: 5 labākās idejas, par kurām viņš būs sajūsmā
Sāksim ar to, ka mums ir sarkanās asins šūnas – eritrocīti. Tās ir sarkanas dzelzs satura dēļ. Arī eritrocīta sastāvā ietilpst hemoglobīns – dzelzi saturošs skābekli pārnēsājošs metaloproteīns. Tā funkcija ir transportēt skābekli uz audiem un oglekļa dioksīdu no tiem.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!