Aprīlis ir kalendārā pavasara otrais mēnesis – periods, kad daba mostas, zeme sāk svīst, uzsūc mitrumu un pakāpeniski atgūst siltumu, gatavojoties vasaras tuvumam.
Dabas un laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā blogā “Meiravietis” raksta, ka, balstoties uz novembra, janvāra un marta nozīmīgajām dienām, šī gada aprīlis, visticamāk, būs ar gaisa temperatūru, kas pietuvosies mēneša vidējiem klimatiskajiem rādītājiem. Nokrišņu daudzums varētu būt nedaudz zem ierastās normas, un to sadalījums visa mēneša garumā būs nevienmērīgs – dažviet vairāk, citviet mazāk.
Pirmajā mēneša pusē laika apstākļi sagādās nemieru un mainīgumu. “Kamēr sākumā varējām baudīt saulainas un siltas dienas, turpmāk debesīs biežāk parādīsies mākoņi, un saule mijās ar pelēko apmākšanos. Šajā laikā gaidāmi nelieli nokrišņi, kuri vietām var pāriet slapjā sniegā, kā arī spēcīgāki vēji. Gaisa temperatūra nakts stundās var krist līdz nelieliem mīnusiem, bet dienā pakāpsies līdz +3 līdz +8 grādiem. Ar ziemeļu vējiem, kas atnesīs aukstumu, nav izslēgts arī cīruļputenis,” skaidro Bukšs.
Aprīļa vidus pārsvarā saglabāsies ar mainīgu mākoņu daudzumu, ar īslaicīgiem un nelieliem nokrišņiem. Gaisa temperatūra naktīs var svārstīties no -3 līdz -5 grādiem, bet dienās pakāpsies līdz +5 līdz +10 grādiem. Laikā ap Lieldienām, kas šogad norisināsies no 18. līdz 21. aprīlim, gaidāmi biežāki nokrišņi un ievērojamas temperatūras svārstības. Dienas laikā temperatūra var pieaugt no +8 līdz +15 grādiem, bet naktīs, kad debesis skaidrosies un vējš pierims, ir iespējamas arī nelielas pavasara salnas.
Mēneša otrajā pusē, ap Jurģiem, 23. aprīlī, gaisa temperatūra pakāpeniski paaugstināsies, un dienās, saulei sildot, gaiss var sasniegt +18 līdz +20 grādus. Dienas būs pārsvarā sausas un saulainas, bet naktis – salīdzinoši siltas, bez būtiskām temperatūras pazemināšanās.
Mēneša beigās laikapstākļi būtiski nemainīsies, saglabājoties līdzīgiem apstākļiem. Dažviet dienas laikā temperatūra var sasniegt pat +23 grādus. Tā kā maijs tuvojas, gaidāms, ka tas būs silts un lielākoties saulains, taču otrajā pusē nereti varētu būt stipri nokrišņi, īpaši pērkona negaisu laikā.
“Iespējams, ap Jurģiem, 23. aprīlī, sāk ziedēt ievas, un tas būs laiks, kad dzirdēsim pirmo dzeguzes kūkojumu un lakstīgalas dziedāšanu. Šajā periodā atgriezīsies arī pirmās bezdelīgas, kā arī citi mazie kukaiņēdāji. Tiek uzskatīts, ka, ja pavasarī ievas sāk ziedēt agri, tas liecina par gaidāmu siltu vasaru,” skaidro dabas un laika zīmju vērotājs Bukšs.
Ticējumi par aprīļa dienām:
1. Aprīlis tiek uzskatīts par Māņu jeb joka dienu, kad tiek veikti dažādi joki un sagādāti pārsteigumi. Otrā Māņu diena ir 14. aprīlī, bet trešā – 30. aprīlī. Saskaņā ar ticējumiem, šajā dienā esot dzimis Jūdass, un 1. aprīlis ir arī viena no dienām, kad Velns esot no debesīm nomests. Ir arī ticējums, kas saka, ka, kāds 1. aprīlis, tāds būs arī 1. oktobris, un otrādi. Ja šajā dienā ūdens tek, burbuļodams, tas sola labu zāļu gadu, bet, ja tas nenotiek, gaidāms slikts gads. Ja 1. aprīlis ir saulains, tas paredz labu linu ražu.
4. Aprīlī tiek svinēts Izidora vārda diena. Šajā dienā ir aizliegts strādāt zemes darbus, un tiek uzskatīts, ka šajā laikā strazdi atgriežas lielos skaitos. Ir svarīgi vērot arī saullēktu – ja tas ir sarkans, tas sola labu gadu, bet ja debesīs redzami tumši zili mākoņi, turpmākās septiņas dienas būs siltas un lietainas.
7. Aprīlī ir Vecā pavasara Māra, kas ir svarīga diena arī laika novērojumiem. Ja šajā dienā uz jumtiem ir sniegs, tad tas var liecināt, ka vēl arī 6. maijā, svinot Jegora dienu, būs sniegs. Šī ir laba diena dziedinošu līdzekļu gatavošanai. Ja nakts ir silta, tas sola jauku pavasari. Ja 7. aprīlī debesis ir skaidras un saule spoži spīd, tad gaidāma vētraina vasara. Savukārt, ja šajā dienā ir negaiss, tas norāda, ka vasara būs silta.
8. aprīlī jāvēro daba un laikapstākļi. Šajā dienā žagata izdēj pirmo olu. Ja ķīvītes lido zemu, sagaidāms garāks sausuma periods. Ja ķīvītes kliedz vakarā, būs skaidrs laiks. Ticējums vēsta, kāds laiks 8. aprīlī, tāds 8. oktobrī un otrādi.
Tipsis jeb Tipša diena ir 14. aprīlī, dažviet 15. aprīlī. Pirmā pavasara lauku darbu diena. Sāk ziedēt māllēpes un sākas medņu riesta laiks. Ja pavasara ūdeņi šajā dienā tek lēni, būs grūts gads. Ja nakts skaidra un silta, būs silta un sausa vasara.
Šogad 17. aprīlī ir Zaļā ceturtdiena. Ticējumi vēsta, ja Zaļās ceturtdienas naktī ola, uzlikta uz sētas staba, sasalst, tad pavasarī nosalst pirmie mieži. Ja Zaļā ceturtdiena ir skaidra un silta, tad būs labs siena laiks, ja debesis apmākušās, tad slikts.
18. aprīlis ir viena no Vēja dienām. Šajā dienā vai nu līst, vai ir skaidrs un saulains laiks. Tā ir diena, kad mostas dievgotiņas (bizmārītes) un nātru raibeņi. Ticējumi vēsta, ka, ja šī diena ir rāma un klusa, tad būs labāki apstākļi agrākai sējai. Savukārt, ja pūš stiprs vējš, tas norāda, ka vasarā gaidāmi lietus un krusa, kas var ietekmēt labības ražu.
Šogad 20. un 21. aprīlis ir Lieldienas. Lieldienu rītā Saule dejo, Zeme šūpojas, Ūdeņi dzied, un gaiss virmo. Olas un šūpoles ir galvenie Lieldienu simboli, kas atspoguļo pavasara atnākšanu, auglību un Dzīvās mūžīgās Augšāmcelšanās noslēpumu.
23. aprīlis ir Jurģa jeb Ūsiņa diena, kas tiek uzskatīta par zemnieka gada sākumu. Šī diena ir viena no Zirgu dienām. Ar Jurģi ir saistīts arī rumulēšanās paradums, kas nozīmē trokšņainu aplaistīšanu, sākot jaunus darbus. Ticējumi vēsta, ka, kāds vējš pūš Jurģa dienā, tāds dominēs arī visu gadu. Ja šajā dienā ir silts un kluss vakars, tas sola karstu vasaru.
Markus diena tiek svinēta 25. aprīlī. Šajā dienā zeme izgaro auglību. Markus dienā nav ieteicams strādāt, lai krusa nenodarītu kaitējumu tīrumiem. Ja naktī ir sals un dienā snieg, tad vēl vismaz mēnesi būs auksti.