Aprīļa laikapstākļi sagādās pārsteigumus – meteorologi atklāj, kādas temperatūras izmaiņas gaidāmas

Kā ir ar ticējumiem?

Gadsimtiem ilgi cilvēki ir centušies paredzēt pavasara iestāšanos un tā raksturu, balstoties uz dažādām dabas zīmēm. Vai tas būs agrs vai vēls, straujš vai ilgstošs – šie jautājumi vienmēr ir nodarbinājuši cilvēkus. Pirms dažiem gadiem meteorologi pārbaudīja daudzas tautas gudrības, kas saistītas ne tikai ar pavasari, un secināja, ka no tām uzticēties var tikai divām.

Pirmais ticējums attiecas uz zemu lidojošiem putniem – tas tiek uzskatīts par lietus vēstnesi. Šai parādībai patiešām ir zinātnisks pamatojums: pirms lietus palielinās gaisa mitrums, un kukaiņu spārni kļūst slapji, liekot tiem lidot zemāk. Līdz ar to arī putni, kas barojas ar kukaiņiem, seko tiem un nolaižas tuvāk zemei.

Otra ticamā zīme ir saules krāsa saulrieta laikā. Ja saule rietot ir sarkana, nākamā diena solās būt laba, savukārt, ja tā izskatās bālgana, gaidāmi slikti laikapstākļi. Šī parādība ir saistīta ar atmosfēras stāvokli – sarkanā krāsa norāda uz stabilu un viendabīgu atmosfēru, kas sola labu laiku.

Lasi vēl: Kā padarīt stādus spēcīgus un veselīgus: svarīgi noteikumi dārzkopjiem, kuri grib labu ražu

Lielāko daļu ticējumu gan ir grūti pielāgot visiem reģioniem, jo dažādās vietās tie var nebūt precīzi. Piemēram, Centrālajā Austrumeiropā pastāv ticējums par “ķiršu ziedēšanas aukstumu” – vēsuma periodu ķiršu ziedēšanas laikā, taču tas ne vienmēr piepildās. Šī parādība ir izskaidrojama ar to, ka dažos gados Atlantijas okeāna cikloni dominē visu pavasari. Aiz tiem virzās aukstas gaisa masas, kas ieplūst mūsu reģionā. Gadās, ka pēdējā šāda ciklona ierašanās sakrīt ar ķiršu ziedēšanu maijā.

Tātad, kā var droši noteikt, vai pavasaris patiešām ir iestājies? Viens no vienkāršākajiem veidiem ir novērot mākoņus un citas atmosfēras izmaiņas, kas var sniegt norādes par gaidāmo laiku.