Dārzeņu audzētājiem nav nekā labāka par pirmo sulīgo vasaras tomātu.
Taču šie augļi, kas var būt diezgan kaprīzi audzēšanā, dažkārt sapūst vēl pirms jūs paspējat tos izbaudīt. Tas var notikt dažādu iemeslu dēļ – kaitēkļu vai nepareizas kopšanas dēļ.
Lai augļi būtu veseli līdz pat novākšanai, dārzkopības eksperti skaidro visbiežākās kļūdas, kas izraisa tomātu pūšanu, un kā no tām izvairīties.
Pārāk cieši stādīti augi
Tomātiem ir nepieciešama laba gaisa cirkulācija, lai tie būtu veseli un ražīgi.
Lasi vēl: Kā pareizi pievienot fosforu augsnei veselīgiem, ātri augošiem augiem
Pavasarī stādot mazos stādiņus, viegli aizmirst, cik lieli tomātu augi kļūs vasaras beigās. Nepietiekams attālums starp augiem samazina gaisa plūsmu, kas veicina augļu pūšanu.
Zieda gala puve
Viens no biežākajiem tomātu audzēšanas izaicinājumiem ir zieda gala puve, kas rodas kalcija trūkuma dēļ. Tā izpaužas kā brūni vai melni bojājumi tomāta apakšdaļā.
“Šī problēma bieži skar ne tikai tomātus, bet arī papriku, baklažānus, gurķus, melones, kā arī kabačus,” skaidro dārzkopības eksperte.
Lai novērstu šo problēmu, svarīga ir regulāra laistīšana, kas palīdz saknēm uzņemt kalciju. Jāizvairās arī no sakņu traucēšanas ravēšanas laikā. Šī problēma visbiežāk parādās sezonas sākumā, kad sakņu sistēma vēl ir maz attīstīta.
Pārmērīga mēslošana
Pārspīlēta mēslošana, īpaši ar slāpekli bagātiem mēslojumiem, var nodarīt vairāk slikta nekā laba. Tomāti ir jutīgi pret slāpekli – pārdozēšana izraisa lapu dzeltēšanu, vīšanu un augļu bojāšanos. Pirms lietot slāpekļa mēslojumu, ieteicams veikt augsnes analīzi.
Neregulāra laistīšana
Tomāti ir jutīgi pret plaisāšanu, kas var novest pie augļu pūšanas. Tas notiek, kad pēc sausuma augs pēkšņi saņem daudz ūdens – piemēram, pēc spēcīgas lietusgāzes vai intensīvas laistīšanas. “Augļu mīkstums izplešas ātrāk nekā miza spēj pielāgoties, tāpēc augļi plaisā,” skaidro eksperte.
Ūdens padevei jābūt vienmērīgai un biežai. Jāuztur augsne viegli mitra, nevis jāmaina starp sausu un pārmitru. Vēlams arī novākt gandrīz gatavos tomātus pirms lietus.
Kultūru maiņas trūkums
Pat mazos dārzos ir svarīgi ievērot kultūru maiņu. Tas nozīmē, ka tajā pašā vietā tomātus nevajadzētu stādīt trīs gadus pēc kārtas. Ja vietas ir maz, ieteicams audzēt tomātus podos ar svaigu substrātu.
Pārāk daudz saules
Lai arī tomātiem nepieciešams daudz saules, pašiem augļiem vajag nelielu noēnojumu. “Veselīgs augs veido daudz lapu, kas pasargā augļus no saules,” saka eksperte. Ja lapas tiek bojātas kaitēkļu dēļ, augļi var apdegt – uz tiem veidojas baltas vai dzeltenīgas pūšļveida plankumi. Lai no tā izvairītos, nevajadzētu pārmērīgi apgriezt augus, bet nepieciešamības gadījumā izmantot noēnojuma audumu.