Ja esi pamanījis peles savā mājā, nekrīti panikā.
Uzzinot viņu paradumus—un kā viņas vispār iekļuva tavā mājā—tu vari tās veiksmīgi atturēt no atgriešanās.
Peles pārvietojas grupās un nav viegli iznīdējamas—nemaz nerunājot par postījumiem, ko tās nodara. Labākais veids, kā no šiem kaitēkļiem izvairīties, ir nepieļaut to iekļūšanu mājā.
Spraugas un caurumi
Vai esi pamanījis spraugas ārējās sienās vai caurumus zem terases? Pelei ir izcilas maņas, īpaši attiecībā uz smaržu un temperatūru.
Tas nozīmē, ka tās viegli atrod atveres, pa kurām siltais gaiss plūst ārā, un bieži izmanto šīs vietas kā ieejas punktus. Pateicoties savai elastīgajai ķermeņa uzbūvei, pele var izspraukties caur šķirbu, kas ir tikai ceturtdaļcollas (apm. 6 mm) plata.
Lasi vēl: Kā palīdzēt sunim pārvarēt bailes no salūta, pēc ekspertu ieteikumiem
Peles ar saviem asajiem zobiem var izgrauzt koku, reģipsi un izolāciju, lai izveidotu sev ceļu.
Durvis un logi
Nepareizi uzstādītas durvju blīves, logi, spraugas zem durvīm un viegli atveramas mājdzīvnieku durtiņas ir kā uzaicinājums pelēm. Tas pats attiecas arī uz atvērtiem logiem—pat ja tie ir augstu.
Jā, peles ir lieliskas kāpējas un var uzrāpties pa jebkuru teksturētu virsmu—koka stumbru, ķieģeļu sienu vai dārza režģi.
Kanalizācija un santehnikas sistēmas
Lai gan retāk, peles var pārvietoties pa caurulēm un iekļūt mājā caur izlietnēm, dušām un vannām. Par laimi, peles cenšas izvairīties no ūdens, ja vien nav citas iespējas.
Jumti un ventilācijas atveres
Peles var balansēt uz vadiem, rāpties pa notekcaurulēm un lekt no koku zariem, lai nokļūtu uz jumta. No turienes viņām paveras vairākas ieejas iespējas: bēniņu ventilācijas atveres, spraugas dzegās, skursteņi un jumta logi.
Tiklīdz bēniņos, peles veido ligzdas, grauž griestus un vadu izolāciju. Ja naktīs dzirdi dīvainas skaņas bēniņos, iespējams, peles jau ir iekārtojušās.
Lai to novērstu, caurules, skursteņus un ventilācijas atveres pārklāj ar metāla sietu.
Uzglabāšanas kastes un mēbeles
Dažkārt tu varēji nejauši ielaist peli mājā pats.
Peles labprāt ligzdo kartona kastēs, mīkstajās mēbelēs un matračos, kas uzglabāti tādās vietās kā šķūnīši vai garāžas.
Pirms pārnes kaut ko no turienes uz māju—pārbaudi visu rūpīgi.
Kas piesaista peles mājā?
Barības avoti: Vai zināji, ka pieaugusi pele dienā var izdzīvot ar tikai 3 gramiem pārtikas?
Peles dosies, kur vien pieejama pārtika, un viņām garšo gandrīz viss.
Īpaši saldie produkti un graudi—piemēram, kvieši, auzas un mieži.
Viņas izvēlas ēdienu, kas ir viegli pieejams: atstāti našķi, mājdzīvnieku barība, atvērti pārtikas iepakojumi, vaļēji atkritumi un pat putnu barotavas.
Siltums un pajumte
Līdzīgi kā cilvēki, arī peles meklē siltumu aukstā laikā, īpaši rudenī un ziemā. Tavas mājas pelēm kļūs pievilcīgākas, ja tajās ir apkure, laba izolācija un daudz noslēgtu vietu—piemēram, sienu dobumi vai pārblīvēti pagrabi.
Tās īpaši piesaista siltumu izstarojošas ierīces, piemēram, ledusskapji, ūdens sildītāji, veļas žāvētāji un cepeškrāsnis.
Ūdens pieejamība
Lielāko daļu ūdens peles iegūst no pārtikas, ko tās ēd. Tomēr, ja atrod ūdens avotu, tās to izmanto.
Mājās tās bieži dzer no mājdzīvnieku bļodām, krāniem, kas pil, pārlaistītiem augiem vai kondensāta uz logiem un ierīcēm. Ja tiešā ūdens nav, tās meklē mitrumu pagrabos vai bēniņos.
Augu valsts
Tu esi noslēdzis pārtiku, likvidējis ūdens avotus un novācis nekārtību, bet peles joprojām uzrodas?
Iespējams, pie vainas ir tavs dārzs.
Augļu un dārzeņu dobes pelēm ir kā paradīze—tur ir patvērums, svaigs ēdiens un materiāli ligzdu veidošanai. Turklāt peles dievina sēklas un labprāt apēd nesen iesētas dobes.
Lai no tām izvairītos, ierīko dārza žogu. Ne visi žogi būs efektīvi—ņem vērā, ka peles var rāpties, grauzt un lekt. Izvēlies žogu ar:
gludu virsmu, pa kuru nevar uzrāpties
spraugām, caur kurām tās nevar izspraukties
materiālu, ko tās nevar sagrauzt
pietiekamu augstumu, kuru nevar pārlekt.