Nu ko, pienācis laiks novākt ziemas ķiplokus! Mani vēl mazliet pasēdēs dobēs – priekšā ir silts laiks, lai varētu maksimāli veidot galviņas, nobriest un uzkrāt barības vielas
Galvenais, lai laika apstākļi tagad nepieviltu! Domāju, ka kāds jau plāno ķiploku novākšanu tuvākajās dienās. Varbūt pat kāds jau novāca. Vai šeit ir kāds tāds? Kāds jums šogad ražojums?
Pēc visām pazīmēm mans ķiploks vēl ir nedaudz “nenobriedis”, tāpēc ar novākšanu nesteidzos. Bet kavēties arī nedrīkst, tad jau labāk pasteigties un to izdarīt ātrāk – tāpat pa nedēļu, divām ķiploks daudz lielāks neizaugs. Toties, uzturoties par ilgu augsnē, rezultāts būs krietni bēdīgāks. Tiem, kas šaubās par galviņu gatavību, vēlreiz atgādinu pazīmes, pēc kurām var noteikt, ka ķiploki ir gatavi novākšanai no dobes:
-Ziedkāti ir izstiepušies, gandrīz iztaisnojušies;
-Miziņa uz gaisa sīpoliņiem saplaisājusi, parādījušās sēklas;
-Lapas ir nodzeltējušas par 70–80 %, vīst un liecas pie zemes;
Galviņu ārējā miziņa ir ieguvusi vajadzīgo toni (balts, krēmkrāsas vai viegli violetīgs), ir apžuvusi un sabiezējusi. Ja visas pazīmes ir redzamas, ķiplokus novācam.
Pārāk ilgi tos dobē turēt nav ieteicams – tas var negatīvi ietekmēt galviņu kvalitāti (tās var kļūt irdenas, ūdeņainas, sākt izjukt), kā arī to glabāšanas spējas (pār nobriedis ķiploks glabājas sliktāk). Protams, ziemas ķiploks vispār glabājas sliktāk nekā vasaras ķiploks – parasti to vispirms izmanto, taču mēs tomēr vēlamies, lai tas saglabājas pēc iespējas ilgāk. Tāpēc ar novākšanu nevajadzētu kavēties.
Tagad esam skaidri noteikuši, kādam jāizskatās ķiplokam, kas ir gatavs novākšanai. Tālāk jāplāno konkrētie novākšanas datumi. Teikšu tā – ja ir iespēja izvēlēties dienu, es ieskatos Mēness kalendārā. Ja termiņi jau “deg”, vai nav iespējas darbus veikt citā dienā, vai laiks tūlīt sabojāsies – protams, Mēness kalendārs vairs nav galvenais – novācam, kad varam.
Lasi vēl: Eksperti skaidro, vai ultraskaņas kaitēkļu atbaidītāji tiešām darbojas
Labi piemērotas dienas ziemas ķiploku novākšanai no dobēm 2025. gada jūlijā ir: 9., 10., 11., 12., 13., 16., 17., 18., 19., 20., 29., 30. un 31. jūlijs. Kā redzams – piemērotu dienu ir daudz, ir no kā izvēlēties.
Lasi vēl: Pastāstīsim, ko mājsaimnieces aizmirst pievienot viegli sālītu gurķu burciņai
Protams, pareizi izvēlēta diena vēl negarantē ražas veiksmīgu uzglabāšanu, bet tā ir papildu iespēja būt pārliecinātam, ka ķiplociņš ilgi glabāsies!
Un, ja jums vēl ir pāris nedēļas līdz novākšanai, neaizmirstiet dot ķiplokiem pēdējo papildmēslojumu. Lai kā arī būtu – novākšanas laiks ir viens no svarīgākajiem posmiem ķiploka audzēšanā. Tāpēc novēlu jums veiksmīgu un ražīgu novākšanu, stipras un skaistas galviņas, kas labi glabājas un ilgi priecē ar savu garšu! Un neaizmirstiet – pacietība, vērošana un rūpes vienmēr atmaksājas dārzā.