Lielākā daļa autovadītāju to dara nepareizi; Kādam patiesībā ir jābūt spiedienam ziemas riepās

Riepu spiediena nozīme ir ļoti liela, jo tas tieši ietekmē riteņa saskari ar ceļa segumu. Ja riepu spiediens ir pārāk zems, tas var negatīvi ietekmēt automašīnas vadāmību.

Samazinoties spiedienam, automašīna kļūst mazāk stabila, braukšanas ātrums samazinās, un, turklāt, degvielas patēriņš ievērojami palielinās. Tāpat šāds spiediens var novest pie riepas ātrāka nodiluma un īsāka riepas kalpošanas laika.

Savukārt, ja riepu spiediens ir pārāk augsts, tas rada citus riskus. Pirmkārt, braukšanas komforts tiek būtiski pasliktināts, it īpaši, braucot pa nelīdzenu ceļa segumu, jo riepa kļūst stingrāka un triecieni tiek mazāk efektīvi absorbēti. Pagriezienos vadāmība kļūst mazāk precīza, un tas var apgrūtināt automašīnas vadību. Arī bremzēšanas ceļš tiek pagarināts, kas var radīt drošības riskus.

Papildus tam, ja spiediens ir pārāk augsts, riepas virsma nodilst nevienmērīgi, kas var veicināt tās ātrāku bojāšanos un pat izraisīt riepas plīsumus vai citas problēmas. Tāpēc ir ļoti svarīgi regulāri pārbaudīt un pielāgot riepu spiedienu atbilstoši ražotāja ieteikumiem, lai nodrošinātu drošu un ekonomisku braukšanu.

Ziemas laikā riepu spiediena problēma rodas, jo gaisa temperatūras pazemināšanās ietekmē spiedienu riepās.

Kad gaiss atdziest, tas saraujas, kā rezultātā spiediens riepās samazinās. Tas nozīmē, ka riepām var būt zemāks spiediens, nekā ierasts, pat ja tās nav bojātas. Mērījumi aukstā laikā var būt neprecīzi, jo spiediens var atšķirties atkarībā no tā, vai riepas ir siltas vai aukstas.

Turklāt, aukstumā riepu gumija kļūst cietāka un mazāk elastīga, kas arī var ietekmēt riepu spiediena rādījumu. Arī riepu vārsti un mērīšanas iekārtas var kļūt stīvākas, kas padara mērījumu veikšanu sarežģītāku, īpaši, ja ārā ir ļoti zema temperatūra.

Lai noskaidrotu pareizo riepu spiedienu, jāvēršas pie transportlīdzekļa ražotāja norādījumiem. Šī informācija parasti atrodama uz uzlīmes vai plāksnītes, kas piestiprināta pie centrālā statņa vadītāja pusē vai uz degvielas tvertnes vāciņa. Optimizēts riepu spiediens parasti ir 2–2,5 bāri (vai atmosfēras), tomēr tas var mainīties atkarībā no automašīnas markas un modeļa. Ja transportlīdzeklis ir smagi noslogots, ražotājs bieži iesaka paaugstināt riepu spiedienu.

Ziemā, aukstajā laikā, riepu spiediens var samazināties par aptuveni 0,1–0,2 atmosfērām.

Šī samazināšanās kļūst visredzamākā, kad temperatūra strauji pazeminās, piemēram, kad vakarā tā bija virs nulles, bet naktī pēkšņi iestājas sals.

Šādā gadījumā riepas var zaudēt daļu no sākotnējā spiediena, kas var negatīvi ietekmēt automašīnas vadāmību un drošību uz ceļa.

Tāpēc ziemā ir ļoti svarīgi veikt vienu konkrētu darbību, lai nodrošinātu drošu braukšanu – regulāri pārbaudīt riepu spiedienu un, ja nepieciešams, pielāgot to atbilstoši temperatūras izmaiņām.

Tas palīdzēs uzturēt optimālu riepu veiktspēju un uzlabos braukšanas drošību.

Tāpat ir lietderīgi reizi divās nedēļās pārbaudīt riepu spiedienu un, ja nepieciešams, to pielāgot. Mēs esam izvēlējušies augsti novērtētus riepu veikalus, jo, balstoties uz autovadītāju atsauksmēm, tie nodrošina pareizu riepu piepumpēšanu, ņemot vērā visas nepieciešamās nianses.

Aukstos apstākļos riepu spiediena mērītāji var būt mazāk precīzi, ja tie nav pielāgoti zemām temperatūrām. Lēti vai vecāki mērītāji var sniegt neprecīzus rādījumus, jo tie nav paredzēti darbam aukstumā, kas var novest pie kļūdainiem mērījumiem.

Lai nodrošinātu precīzākus mērījumus ziemā, ieteicams mērīt riepu spiedienu pēc tam, kad transportlīdzeklis ir kādu laiku pabraucis un riepas ir nedaudz uzsilušas. Tas palīdzēs iegūt pareizākus rezultātus, jo riepas uzsilstot, to spiediens palielinās.

Attiecībā uz vasaras riepām, pareiza uzglabāšana ir ļoti svarīga, lai tās saglabātu formu un kalpotu ilgāk. Ja riepām nav disku, tās jānovieto vertikāli. Tas palīdzēs novērst to deformēšanos. Ja riepas ir ar diskiem, tās jānovieto vienu virs otras vai jāpakarina, lai izvairītos no nevienmērīga spiediena un nodiluma.