Latvija jau šogad plāno ieviest pilnīgi jaunu nodokli, kurš ietekmēs ļoti lielu daļu iedzīvotāju

Jau šogad Latvijā plānots ieviest pavisam jaunu nodokli, kas ietekmēs plašu personu un nozaru loku. Šis nodoklis tiks ieviests, lai veicinātu konkrētu produktu izstrādi.

Jaunais nodoklis būs salīdzinoši neliels – 3,5% no abonēšanas maksas. To būs jāmaksā pašām straumēšanas platformām, nevis lietotājiem, taču parasti šāda veida izmaiņas mēdz izraisīt abonēšanas cenu pieaugumu.

Ideja par šo nodokli tika apspriesta jau pirms gada, un tajā laikā savu skatījumu uz to sniedza arī Sorainen. Paredzams, ka tā sauktais Netflix nodoklis ik gadu nodrošinās aptuveni 600 000 eiro ieņēmumus, kas tiks novirzīti Nacionālā kino centra darbībai, lai atbalstītu vietējās filmas un seriālus.

Šis jaunais nodoklis neattieksies uz straumēšanas platformām, kas jau iegulda Latvijas kino industrijā, piemēram, Tet un Go3, kuras no šī nodokļa būs atbrīvotas. Šāda veida nodoklis jau ir ieviests aptuveni 20 valstīs. Piemēram, Francijā tas sasniedz 25%, bet Bulgārijā – tikai 2% no abonēšanas maksas. Latvijā nodokli plānots ieviest šī gada vidū.

Tomēr tas nav viss…

Jaunais nodoklis būs vērsts uz straumēšanas platformām, lai stiprinātu vietējā satura radīšanu un veicinātu Latvijā veidotu darbu izrādīšanu šajās platformās. Nodokļa apmērs būs 3,5% no straumēšanas platformu abonēšanas ieņēmumiem Latvijas tirgū, un tas varētu nodrošināt aptuveni 600 000 eiro ieņēmumus gadā. Šie līdzekļi tiks novirzīti Nacionālajam kino centram, lai finansētu vietējo filmu un seriālu veidošanas projektus.

Svarīgi, ka nodoklis tiks piemērots straumēšanas pakalpojumu sniedzējiem, nevis patērētājiem. Tas attieksies uz visām platformām, kas darbojas Latvijas tirgū, neatkarīgi no to reģistrācijas valsts.

Citu valstu pieredze rāda, ka šāda nodokļa ieviešana ne vienmēr nozīmē tūlītēju abonēšanas maksas pieaugumu. Tas lielā mērā atkarīgs no straumēšanas platformu stratēģijām un spējām absorbēt papildu izmaksas. Kino producents Andrejs Ēķis pozitīvi novērtēja šāda nodokļa ideju, norādot, ka tas ir loģisks un nepieciešams solis vietējā satura atbalstam. Ēķis uzsvēra, ka šāds instruments ir īpaši nozīmīgs mazā tirgū, kur svarīgi veicināt pašmāju stāstu, filmu un seriālu ražošanu, lai stiprinātu vietējo kultūru un identitāti.

Eiropā straumēšanas platformām piemērotā abonēšanas maksas nodokļa likmes ievērojami atšķiras. Piemēram, Bulgārijā šis nodoklis ir salīdzinoši zems – tikai 2%, savukārt Francijā tas sasniedz ievērojamus 25%, kas liecina par dažādām pieejām un prioritātēm valstu kultūras politikā. Šāds nodoklis ļauj valstīm investēt vietējās radošās industrijas attīstībā, vienlaikus nodrošinot, ka starptautiskie uzņēmumi sniedz ieguldījumu vietējā tirgū.

Leave a Comment