Ziemāji ir nozīmīga lauksaimniecības cikla daļa, kas nodrošina agru ražu pavasarī. Tomēr, lai iegūtu augstu ražu, arī ziemā ir jāpievērš uzmanība kultūraugu kopšanai.
Ziemāji, kas rudenī ir labi iesējušies, parasti labāk panes ziemas apstākļus. Svarīgi ir arī pārbaudīt, vai uz laukiem ir pietiekami daudz sniega, jo tas pasargā augus no sala.
Kā pasargāt ziemājus no sala
Ziemas sals ir galvenais ziemāju sējumu apdraudējums ziemā. Vislielākais apdraudējums ir sniega segas trūkums, kas atstāj augus neaizsargātus.
Lai samazinātu sala bojājumu risku, var izmantot īpašus agronomiskos pasākumus, piemēram, augsnes uzirdināšanu rudenī. Svarīgi ir arī kontrolēt sniega segas blīvumu, jo pārāk bieza sniega kārta var kavēt gaisa piekļuvi saknēm.
Vietās, kur ir vējains laiks, ieteicams izmantot sniegu aizkavējošus vairogus vai kaisīt uz lauka organiskos materiālus, lai saglabātu siltumu. Spēcīga sala apstākļos ir lietderīgi nodrošināt lauku papildu aizsardzību, piemēram, izmantojot mulčēšanu.
Ledus garoza – neredzams ziemāju ienaidnieks
Pēc atkušņiem vai lietavām uz laukiem bieži veidojas ledus garoza, kas traucē skābekļa piekļuvi augiem. Tas var novest pie ziemāju bojāejas, ja problēma netiek savlaicīgi atrisināta. Lai cīnītos ar ledus garozu, izmanto specializētus instrumentus, piemēram, ecēšas vai augsnes ripinātājus.
Novācot garozu, jāuzmanās, lai nesabojātu augus. Ledus kušanai var izmantot arī sāls vai smilšu izkaisīšanas metodes. Ir svarīgi šos pasākumus veikt laikus, jo ilgstošs skābekļa trūkums var radīt ievērojamus kultūraugu zaudējumus.
Sakņu glābšana no ziemas draudiem
Viena no lielākajām ziemāju problēmām ir sakņu sistēmas sasalšana. Šo parādību bieži novēro, kad zeme sasalst lielā dziļumā. Lai to novērstu, ir lietderīgi iepriekš veikt rudens augsnes apstrādi, nodrošinot vienmērīgu mitruma sadali.
Ziemas periodā ir jākontrolē augsnes temperatūra un mitrums, jo pārāk sausa augsne ātrāk sasalst. Ja sniega sega ir nepietiekama, izolācijai jāizmanto organiskais mēslojums vai salmi.