Foršmaks nav tikai uzkoda, bet gan īsta Odesas virtuves leģenda. Tā smalkā tekstūra, harmoniskā garšu kombinācija un no paaudzes paaudzē nodotā vēsture padara šo ēdienu par īstu delikatesi.
Un, lai gan receptei ir daudz variāciju, autentiskais Odesas foršmaks saglabā tradicionālās pagatavošanas burvību. Tāpēc dalāmies ar klasisku šīs gardās uzkodas recepti, kas ir ideāli piemērota ar rupjmaizi.
Sastāvdaļas foršmaka pagatavošanai
1 siļķes filejas gabals
3 olas
1 sīpols
1 ābols
60 g sviests
Sāls un pipari pēc garšas
Citronu sula pēc garšas
Foršmaka pagatavošana
Zivi kārtīgi notīra, fileju atdala no asakām un ar nazi sasmalcina mazos gabaliņos. Nesteidzieties, jo no šī posma ir atkarīga foršmaka tekstūra. Sīpoli uzkodai piešķir vieglu pikantumu un padara garšu spilgtāku. Sasmalciniet to ļoti smalki un sajauciet ar siļķi.
Uz smalkās rīves sarīvē vienu svaigu ābolu un iepriekš novārītas olas. Sviestam jābūt mīkstam, bet ne izkusušam, tāpēc vispirms izņemiet to no ledusskapja. Siļķu, sīpolu, ābolu un olu maisījumam pievieno sviestu.
Maisījumu pārlej ar svaigu citronu sulu, pēc garšas pievieno sāli un piparus. Visu kārtīgi samaisa. Ja vēlaties vienmērīgāku konsistenci, varat izmantot karoti vai pat blenderi.
Kā pasniegt foršmaku
Īstais Odesas foršmaks vislabāk sader ar rupjmaizi. Smērējamā tekstūra lieliski papildina maizes bagātīgo garšu. Maizi sagriež plānās šķēlēs, pārziež ar foršmaku un pasniedz. Šis ēdiens ir lieliski piemērots svētku maltītei vai kā daļa no parastām brokastīm. To var pasniegt kā atsevišķu uzkodu vai kā piedevu dārzeņiem vai kartupeļu biezenim.
Gatavojiet foršmaku, izbaudiet tā maigumu un dalieties receptē, lai saglabātu dažādu tautu kulinārijas tradīcijas, kas vieno cilvēkus ārpus robežām. Labu apetīti!