23 delikateses no PSRS laikiem, kuru dēļ bijām gatavi ziedot pat kalendāru kolekciju

Padomju Savienības laikā cilvēki slepeni ilgojās pēc pārmaiņām, sapņoja par dzīvi “kā ārzemēs”, kur nekad nebija bijuši, un par izsmalcinātiem ēdieniem, ko nebija baudījuši. Un lūk – šie sapņi piepildījās!

Tagad ar nostaļģiju atskatāmies uz pagājušajiem laikiem un tā laika ēdieniem, kas, kā izrādās, šķiet visgaršīgākie. Lielākā daļa tā laika recepšu bija ārkārtīgi vienkāršas, un arī ēdieni – vienkārši un bez liekas izsmalcinātības.

Lasi arī: Šie mīluļi nederēs kuram katram… 10 pasaulē ātrākās suņu šķirnes, kas spēj skriet automašīnas ātrumā

To ir pavisam vienkārši izskaidrot: veikala plaukti nepriecēja ar dažādību. Bet, kamēr mūsu mammas izmanījās pagatavot gardumus no tā, kas bija, mēs izmanījās radīt paši savu, ne ar ko nesalīdzināmus kulinārijas izrāvienus. Un ko no šī saraksta pamēģinājāt jūs?

Maizes garoziņa

Aizskriet uz veikalu pēc maizes – tas ir viens no pirmajiem uzdevumiem, kas tika uzdots padomju bērnam. Un lūk, jūs skrienat, kājas pār pleciem pārlicis, uz tuvāko veikalu.

Kapeiciņas saspiedis mazajā plaukstiņā, stāviet rindā un gaidiet, kamēr tante ar lielo copi vērsīsies tieši pie jums. Un tad nesteidzoties atgriežaties mājās. Kā tad! Ir tāda aromātiska garoziņa, kurai nevar pretoties. Nu, kurš gan nav atnesis mājās no veikala nedaudz iegrauztu maizīti?

 

Cukurgailīši

 

Gailīši, zaķīši, lapsiņas – konfektes ieguva visdažādākās formas. Bet visas tša gatavoja no cukura un izkausēta sviesta. Varēja nopirkt vairākas gan veikalā, gan arī uz tirgus pie aktīvām vecmāmiņām. Kur gan te vieta kaut kādam čupa-čupsam.

 

”Košļene”

Kad 90.-to  gadu sākumā mēs skatījāmies ārzemju filmas tā, ka tajās radās caurumi, mēs visādi centāmies atdarināt skaistos varoņus. Košļene, kura vienmēr viņiem bija pie rokas, daudziem bērniem bija greznība. Bet tas viņus neatturēja. Atzīstieties, jūs taču arī košļājāt augļu koku sveķus!

 

Barankas

Radot konkurenci dažādiem biskvītiem un maigajiem cepumiem, bubļiki ir zaudējuši savu popularitāti. Bet pirms kādiem 30 gadiem tos pirka saišķiem vien. Un, kamēr mamma vai vecmāmiņa bija aizņemta ar darīšanām virtuvē, katra meitene uzskatīja par pienākumu saišķi piemērīt. Lieliska rota!

 

Maize ar sviestu un cukuru

Tiko kā atceros – uzreiz siekalas saskrien mutē. Tagad mēs pērkam vai gatavojam dažādus desertus. Bet tajā laikā vismīļākais kārums bija baltmaizes gabals ar sviestu, kam virsū bagātīgi uzbērts cukurs. Kad nebija sviesta, maizi vienkārši samitrināja ar ūdeni, un pēc tam apbēra ar saldu pūdercukuru.

 

Cepumu sendvičs

Atcerieties cepumus ar karsētu pienu? Tie bija tik garšīgi un aromātiski, ka bija grūti sagaidīt, līdz uzvārīsies tēja. Bet, lai tas būtu vēl garšīgāks, pietika sasmērēt vienu cepumu ar sviestu un uzklāt tādam pildījumam vēl otru cepumu.

 

Vārīts iebiezinātais piens 

Mūsdienās iebiezinātā piena izvēle ir tik liela, ka acis ņirb. Bet agrāk veikalos piramīdas veidoja tikai no viena veida – šķidrā iebiezinātā pienā. Lai apsmērētu vafeles, vai arī pagatavotu īrisa konfektes, iebiezināto pienu vārīja. Dažreiz pēc tam pusi nakts mazgāja sienas un griestus. Bet no “sprāgstošā” kāruma nekad neatteicās.

 

Īrisa konfektes

Lūk, viņas – konfektes, kuras varēja ēst līdz bezgalībai. Nu, ja nu ne līdz bezgalībai, tad līdz vēdergraizēm noteikti. Jā, jūs varat atrast konfekti, kas vāji, bet atgādina to pašu īrisa konfekšu garšu, kas bija nopērkamas tuvākajā veikalā. Bet tikai tas, kurš pēc katras otrās konfektes pazaudēja zobu plombu, sajutīs atšķirību.

 

Askorbīnskābes dražejas

To pārdeva nelielos plastmasas trauciņos, un tās bija neticami skābas. Daudzi vienmēr krita kārdinājumā pa kluso paņemt vēl dažas papildus dražejas, bet no skābuma dažreiz radās pat sīkas brūces. Bet tas saldummīļus neatturēja.

 

Kausētais sieriņš “Draudzība”  

Mūsdienās var atrast produktus ar tādu nosaukumu, bet tam nav tā pati, tā padomju garša. Lai atcerētos bērnību, var pagatavot tādu siera masu mājās. Agrāk sieriņu pievienoja dažādākajiem ēdieniem, vai arī vienkārši piekoda klāt pie tējas.

 

Cepums “Riekstiņš”

Atzīšos godīgi, man joprojām ir saglabājušās formiņas, lai izceptu tādu kārumu. Pēc visām peripētijām ar iebiezinātā piena bundžu, mamma iemīcija speciālu mīklu un  pagatavoja tos formiņā. Mans uzdevums bija riekstiņus piepildīt. Protams, ka procesa gaitā pusbundžiņa ar iebiezināto pienu pazuda bez pēdām.

 

Siers tējā

Jūs noteikti esat veikuši tādu eksperimentu. Esot maziem, ir garlaicīgi vienkārši tāpat dzert tēju. Noteikti vajag kaut ko iemērkt: cepumu, konfekti, sieru. Runājot par pēdējo, noteiktā temperatūrā tas sāk nedaudz kust. Ir svarīgi nogaidīt dažas sekundes līdz ideālajam stāvoklim – un uzreiz mutē.

 

Halva

No visiem nedaudzajiem produktiem, kuri vienmēr atrodas veikalu plauktos un bija pieejami, bija arī halva. Mūsdienās daudzus pārsteidz tas, ka tādu produktu pārdeva alumīnija bundžās. Bet bērniem tajos laikos tā bija normāla parādība.

Ķīselis briketēs

Kāpēc gan gaidīt, kad mamma atnāks no darba un izvārīs zemeņu ķīseli? Pietiek vien attaisīt paciņu un pagrauzt briketi. Pēc tam vecāki, protams, sabāra, bet tas bija tā vērts. Vai jūs arī tā darījāt?

 

Olā cepta baltmaize


 

Kur jūs mūsdienās izlietojat sakaltušu maizi? Ja jūs pārceltos uz 30 gadu senu pagātni, tad šīs jautājums jūs nenomocītu: sagrieziet to gabaliņos, iemērciet vai nu olā, vai arī apcepiet uz karsta pannas, līdz izveidojas kraukšķīga garoziņa. Šai paaudzei tosteri nemaz sapņos nerādījās!

 

Kvass

Tikko atnāk tveice – veikalu plaukti piepildās ar dzērienu, ko sauc par “Kvasu”. Ja jūs būtu audzis Padomju Savienībā, tad jums būtu zināms, ka mūsdienu tumšajam dzērienam nav nekā kopīga ar īstu kvasu.

 

Pašmāju kazinaki

Aromātiskais un garšīgais kārums tika gatavots domā, jo veikalā bija samērā grūti tādu atrast. Liekas, nekas pārmērīgi grūts vai īpašs: aplejiet notīrītas saulespuķu sēklas ar karameli, pagaidiet, kad masa sacietēs, un sadaliet briketēs. Salauzts zobs, un pat ne viens vien, – tās jau ir tradicionālās sekas.

 

Ugunskurā cepti kartupeļi

Paies vēl daudzi gadi, kamēr jaunais, modernais vārds “bārbekjū” pavadīs sarunas par atpūtu dabā. Bet pagaidām var vienkārši iekurināt ugunskuru un iemest pāris kartupeļus. Tuvākajam krūmam nolauziet zaru un ar tā palīdzību kartupeli apgrieziet. Pēc tam paņemiet, pārmetot no vienas rokas otrā, nomizojiet un ēdiet vēl karstu…Lieliska meistarklase mūsdienu bērniem.

 

Skābenes

Lielpilsētu iedzīvotāji tās pērk uz tirgus vai arī lielveikalā, lai pagatavotu garšīgus ēdienus. Tie, kam ir neliels zemes gabaliņš, atvēl skābenēm atsevišķu vietu. Bet agrāk šo augu varēja ieraudzīt nelielas pilsētas ielas vidū. Košļāja to visi, kas gandrīz visu laiku pavadīja svaigā gaisā.

 

Maize ar eļļu

Un tā, instrukcija tiem, kuriem tāds savienojums nemaz neliekas esam delikatese: ņemiet gabaliņu rupjmaizes, apsmērējiet to ar eļļu un uzberiet sāli, kā arī sasmalcinātus lociņus. Bērni bija sajūsmā!

 

Cepumi “Kartupelis”

Slavenais Padomju Savienības deserts tikai pēc formas atgādina kartupeli. Patiesībā tas sastāv no cepuma, kakao, izkausēta sviesta un riekstiem. Samaisīt, izviļāt bumbiņas un – deserts gatavs. Ja vēlaties atcerēties patieso garšu – lūk, kur recepte.

 

Doktordesa

Tāda pastāv arī šodien. Bet ne tāda. Droši vien tajos laikos izmantoja tādu recepti, kas līdz ar gadiem tika zaudēta. Kamēr kāds vienkārši taisīja sev sviestmaizes ar vārīto desu pie tējas, citi to cepa. Tā desa kļuva vēl garšīgāka un nebija nekā labāka.

 

Ievārījums un rupjmaize

Mūsdienu bērni ēd sieriņus glazūrās, šokolādes batoniņus un kēksiņus. Bet mēs nogriezām gabalu rupjmaizes un atvērām upeņu ievārījumu burciņu. Nekādi krēmi, džemi vai marmelādes nespēj sacensties ar tādu desertu.

Leave a Comment