Tomāti saplaisā, pūst un krīt nost: iemesls ir nepareiza laistīšana

Foto – Unsplash

Pareiza tomātu laistīšana ir galvenais faktors, lai iegūtu bagātīgu tomātu ražu. Tomēr pat labi nodomi var kaitēt augiem, ja neņem vērā svarīgas agrotehnikas īpatnības.

Noskaidrosim, kā nelaistīt tomātus un kāds ir pareizais tomātu laistīšanas veids, īpaši karstās dienās.

Kļūda Nr. 1: bieža un virspusēja laistīšana

Viena no visbiežāk pieļautajām kļūdām ir bieža laistīšana “pa druskai”. Tas izraisa virspusējas sakņu sistēmas attīstību, kuras dēļ augi sliktāk iztur sausumu. Šādas saknes nespēj sasniegt dziļi esošo mitrumu un barības vielas.

Nelaistiet tikai augsnes augšējo slāni – tas nepiešķir augam nepieciešamo mitrumu, tas veicina augsnes sablīvēšanos un skābekļa trūkumu sakņu zonā. Laistiet kārtīgi un pamatīgi – tā, lai ūdens tiek dziļāk.

Foto – Unsplash

Kļūda Nr. 2: Pārmērīga laistīšana

Daudzi dārzkopji uzskata, ka tomātiem nepieciešams daudz ūdens, īpaši karstumā. Tomēr pārmērīga laistīšana var būt tikpat bīstama kā sausums. Tas traucē augsnes aerācijai, iznīcina noderīgo mikrofloru un izraisa sakņu puvi. Tas ir īpaši bīstami stādiem un krūmiem ar augļu aizmetņiem.

Lasi vēl: Tomātu un zemeņu raža un garša būs izcila, ja augus pabarosiet ar šiem dabīgajiem produktiem

Kļūda Nr. 3: laistīšana “no augšas”

Tomātu laistīšana no augšas, samitrinot lapas, nav ieteicama. Mitrums uz lapām rada labvēlīgu vidi sēnīšu un kaitēkļu attīstībai, īpaši karstā laikā.

Kāds ir pareizais tomātu laistīšanas veids? Optimāli ir laistīt augus zem saknēm, izvairoties no ūdens nokļūšanas uz lapām. Tas ļauj mitrināt to vietu, kurai nepieciešams mitrums, – sakņu zonu.

Kā pareizi laistīt tomātus karstumā?

Karstās dienās ir svarīgi neaizrauties ar laistīšanu. Labāk to darīt agri no rīta vai vēlu vakarā, lai ūdens pārāk ātri neiztvaiko. Laistīšanai jābūt bagātīgai, bet ne biežai – pietiek, ja laistīsiet tomātus 1-2 reizes nedēļā, tomēr tad – tā kārtīgi. Vienam tomātu krūmam ieteicams izlietot vismaz 5 litrus ūdens.