Vai zinājāt, ka burkānu un sīpolu mušas var dezorientēt, pat neizmantojot nekādas ķīmiskas vielas? Nē? Tas ir vienkārši – jūs varat pārmaiņus stādīt burkānus un sīpolus vienā dobē. Kaitēkļu nebūs!
Stādījumu aizsardzība ar koriandru ir labs veids, bet es nezinu, kur tālāk likt garšvielu
Labi, man patīk aizsargāt savus sīpolu un burkānu stādījumus pilnīgi dažādos veidos. Piemēram, jau daudzus gadus blakus sīpoliem stādu koriandru. Bet pat šeit ne viss ir tik vienkārši. Fakts ir tāds, ka garšviela ātri aug un pārkāpj sīpolus.
Un, kad es devos izvilkt koriandru, kāds tam pielāgojās. Paskatījos – ambrozijs. Galvenais, ka viņu laicīgi atklāja un negodā izraidīja.
Koriandrs ir labs. Taču te rodas cita problēma: kāpēc tā ir tik daudz un ko tad ar to darīt?
Bērzu darva ir efektīvs veids
Tad nolēmu mainīt stratēģiju – izlasīju par bērza darvu. Kā bija rakstīts žurnālā, 1 ēd.k. l. darva, kas atšķaidīta 10 litros ūdens, izdzīs no vietas daudzus kaitēkļus. Izrādās, ka darva spēj sabojāt ne tikai mucu medus, tā ir gatava arī sagraut nervus mušu baram – sīpolam un burkānam.
Es izmēģināju metodi savā dobē, un tā izrādījās pilnīgi efektīva. Bet daudzi dārznieki ir lasījuši informāciju, ka darva ir kancerogēna. Nav patiesa vai ne visai precīza informācija. Cilvēki jau sen izmanto darvu ar augu eļļu, lai cīnītos pret šo netīro triku. Darva nav kancerogēna, bērza koksnes dedzināšanas laikā veidojas toksiska viela – kreozots. Šķidrums ir bezkrāsains un ļoti toksisks. Bet to var iegūt ar skābekļa palīdzību, un darvu iegūst pavisam savādāk. Senos laikos kreozotu izmantoja koka gulšņu eļļošanai.
Bet tagad tas nav par to. Mums ir svarīgi aizdzīt kaitēkļus no vietas vai novērst to parādīšanos. Jā, pēc vietas apstrādes ar šķidrumu, kam pievienota darva, lielgabala šāviena attālumā mušas nelido līdz burkāniem un sīpoliem. Labi ir tas, ka apstrādātie dārzeņi neuzsūc nepatīkamu smaku. Bet man nepatīk cits brīdis. Eļļainais šķidrums (darva) nevēlas sajaukties ar ūdeni – tas peld pa virsmu. Lai kā es censtos maisīt ūdeni, lielākā daļa produkta beigās neizbēgami izbirs. Tāpēc apstrāde ir nevienmērīga. Turklāt pēc lietus apstrāde ir jāatkārto vēlreiz. Un nav skaidrs, cik šādas darvas apūdeņošanas būs jāveic sezonā. Vai tas nāks par labu dabai? Neviens nezina.
Lasi vēl: Pārstāju veikalā pirkt majonēzi un tagad gatavoju pati. Tas aizņem tikai 5 minūtes
Ja nolēmāt laistīt ar darvas maisījumu, dariet to sausā laikā. Un, kad aromāts pazūd no dārza dobes, jums būs jāatkārto procedūra.
Jā, metode ir efektīva, tā darbojas 100%. Taču nolēmu nedaudz paeksperimentēt, lai augi nesaskartos ar darvu. Vēl viena atvērtās metodes priekšrocība ir tā, ka lietus neizskalos darvu.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….