Miljardieris Džefs Bezoss intervijās savā uzņēmumā Amazon allaž uzdeva vienu visai dīvainu jautājumu, taču, eksperti to uzskata par ļoti indikatīvu kandidāta personības noteikšanai.
“Kad es strādāju Amazon no 1999. līdz 2006. gadam, Džefa Bezosa iecienītākais intervijas jautājums bija: “Vai jūs esat veiksmīgs?”,” sacīja bijušais Amazon vadītājs Dens Rouzs.
Jautājums var šķist ekscentrisks, taču eksperti uzstāj, ka šis jautājums ir neparasts, bet efektīvs veids, kā pārbaudīt dažas no vissvarīgākajām īpašībām, lai gūtu panākumus uzņēmējdarbībā, tostarp pieticību, iniciatīvu un optimismu.
Veiksme kā pieticības zīme
Pēc riska kapitālista Patrika Maira domām, jautāšana, vai potenciālajam kandidātam ir paveicies, patiesībā ir lielisks veids, kā novērtēt pazemību. Tas parāda, ka saprotat, ka jūsu veiksme ir ārpus jūsu neierobežotā intelekta un apbrīnojamās darba ētikas.
Tas ir arī par atrašanos īstajā vietā īstajā laikā. Tajā pašā laikā cilvēki, kuri atsakās atzīt veiksmes lomu savā dzīvē, visticamāk, ir uzmanības meklētāji.
Veiksme kā iniciatīvas zīme
Turklāt zinātne rāda, ka veiksme patiesībā nav gluži nejauša. Laimīgi cilvēki lielu daļu savas veiksmes rada ar savu attieksmi un uzvedību.
Piemēram, vienā eksperimentā pētnieki iedeva pētāmajiem avīzi un lūdza pēc iespējas ātrāk saskaitīt tajā esošo attēlu skaitu. Dažiem bija vajadzīgas vairākas minūtes, lai atbildētu. Citiem atbilde bija gatava dažu sekunžu laikā.
Pētnieki arī slepus ievietoja lodziņu otrajā lapā ar šādu tekstu: “Šajā laikrakstā ir 43 attēli. Jūs varat pārtraukt lasīšanu tūlīt.” Cilvēki, kuri uzskatīja sevi par veiksminiekiem, daudz biežāk pamanīja šo lauku un aiztaupīja sevi no lappušu pāršķiršanas.
Veiksme kā optimisma zīme
Turklāt, ja sakāt, ka esat laimīgs cilvēks, tas neatspoguļo tikai pagātnes panākumus. Tas arī droši vien norāda, ka arī turpmāk sagaidāt veiksmi. Citiem vārdiem sakot, tie, kas sevi sauc par veiksminiekiem, mēdz būt optimisti.
Zinātne rāda, ka koncentrēšanās uz pārpilnību un iespējām mēdz padarīt cilvēkus radošākus un saasināt viņu kognitīvās spējas.