Olivjē vislabāk garšo, kad no ledusskapja izņem salātu bļodu vai kastroli, paņem karoti un gabaliņu tumšās maizes, ieslēdz savu mīļāko filmu un izbaudi to visu kopā un vienlaikus.
Taču pieklājība no mums prasa pavisam ko citu. Patērējot galvenos Jaungada salātus pie svētku galda mājinieku un iespējamo viesu sabiedrībā, esam izglītoti, cenšamies ievērot etiķeti, tāpēc liekam Olivjē uz šķīvja un uzmanīgi sākam ēst ar dakšiņu. Bet ir arī trešais noteikums.
Izrādās, ka mēs ēdam Olivjē nepareizi
Tā norāda etiķetes speciāliste Katerina Lisenko. Dakšas izmantošana, kā parādīts fotoattēlā, ir nepieņemama.
“Nedrīkst ķemmēt ar dakšiņu – tā ir slikta maniere! Saskaņā ar etiķeti šķīvja saturs ir jāuzvelk uz dakšas zariem un jāieliek mutē. Katrs zirnis, kartupeļa gabals, burkāns, gaļa vai desa rūpīgi jāsadur ar dakšiņu,” stāsta eksperte.
Lasi vēl: Izsmalcināts banānu žēlejas deserts ar smalku aromātu, kuru jums lūgs pagatavot vēl
Šāds Olivjē patērēšanas process prasīs ievērojamu pacietību un virtuozas prasmes ar dakšiņu. Tā ir gandrīz meditācija: jūs ne tikai mierīgi patērējat ēdienu, bet arī apzināti piedalāties procesā, godinot katras sastāvdaļas garšu atsevišķi un kopumā saimniecei, kas pagatavoja šo kulinārijas šedevru.
Piespraušanas metode ir ne tikai etiķetes jautājums, bet arī iekšējās izaugsmes faktors.
Tagad, vakariņās vai restorānā, uzzinot, ka salāti būs jāēd ar dakšiņu, tos nemetot, izlemsiet, ka Olivjē būs viņa šķīvī. Taču tieši šis noteikums uzsver tavu apzināšanos, un, ja neslidināsi ar dakšiņu, tad, iespējams, būsi lepns par sevi.
Un tas ir arī skaisti un eleganti ēst, un tas palīdz jums palēnināties ikdienas virpulī un sajust dzīves garšu. Kā ar mājām? Mājās viss ir vienkāršāk: karote vienā rokā, kastrolis otrā – un baudi.
Turpinājums nākošajā lapā…