Katrs dārznieks zina, cik grūti ir cīnīties ar zemesvēzi. Šis ir praktiski nenotverams kaitēklis, kas ātri lido, peld un rok pazemes tuneļus. Rakšanas procesā tas iznīcina sēklas, grauž saknes un augļus.
Tāpēc kaitēkļa apkarošanai tiek izmantotas gan “ķīmija”, gan tautas metodes. Mēs jums pastāstīsim, kuras metodes ir visefektīvākās un vai ir labākais līdzeklis pret kurmi.
Ūdens ar ziepēm
Šis šķidrais līdzeklis pret zemesvēzi tiek uzskatīts par vienu no visefektīvākajiem. Uz spaini ūdens (10 l) ņem 100 g darvas ziepju un labi izšķīdina. Ielej ziepju maisījumu zemesvēža bedrēs, apmēram 2 litrus uz katru bedri. Kaitēkļi, kas iziet no bedrēm, jāiznīcina ar lāpstu, tie, kas nespēs atrast izeju, aizies postā pazemē.
Maize un sērkociņi
Jums jāsagatavo ēsmu no maizes un sēra. Lai to izdarītu, no mitras rupjmaizes izveido rieksta lieluma bumbiņas un iesprauž tajās sērkociņus ar pelēko iekšpusi (10–12 gab.). Kad maize palikusi mīksta, izņem sērkociņus un no drupačām izveido mazākas bumbiņas, piemēram, zirņa lielumā. Izkaisiet ēsmu pa teritoriju un zemesvēža alās.
Alus un medus
Slazdus gatavo no šiem diviem produktiem. Paņemiet puslitra pudeli (plastmasas vai stikla) ar platu kaklu (piemēram, no piena apakšas), ielejiet tajā 100 g alus un ievietojiet 100 g medus. Ierociet pudeli zemē leņķī – vietā, kur zemesvēzis izveidoja eju. Tādējādi, pārvietojoties pazemē, kaitēklis iekritīs slazdā.
Ziedi, priežu skujas, ķiploki
Zemesvēzis nepanes noteiktas smaržas, tāpēc pieredzējuši dārznieki dobēs bieži stāda kliņģerītes, samtenes un krizantēmas. Starp dobēm varat arī ievietot svaigus priežu zarus un alās ievietot ķiploka daiviņas.
Ja runājam par kaitēkļa dabiskajiem ienaidniekiem, tie ir strazdi, krauķi un eži, kurus var pievilināt jūsu vietai. Lai gan tautas metodes nekad nedod 100% rezultātu, tās ir drošas cilvēkiem un dzīvniekiem.