Aromāts
Svaigi pagatavotam produktam nav izteikta aromāta. Tā smarža ir patīkama un viegla, bet skābas vai saldas nots klātbūtne liecina, ka produkts glabāts, pārkāpjot noteikumus. Desa ir sākusi bojāties, un tajā jau ir patogēnas baktērijas, kas var kaitēt jūsu labsajūtai
Kūpinātas un žāvētas desas aromāts ir intensīvāks. Tas smaržo pēc garšvielu un kūpinātas gaļas raksturīgās smaržas. Ass aromāts norāda tikai uz to, ka produkts ir iemērkts šķidrumā, ko sauc arī par “šķidrajiem dūmiem”. Šī desa tiek uzskatīta par mazāk veselīgu.
Sastāvdaļas
Dabiskā vārīta desa sastāv no cūkgaļas, liellopa gaļas, sāls, garšvielām un nātrija nitrīta (šī viela ES ir atļauta noteiktos daudzumos. Sastāvā nedrīkst būt cietes, augu proteīna, ķīmiskās sastāvdaļas vai sojas. Kūpinātai un kaltētai desai kompozīcijā jāietver arī minimālais sastāvdaļu skaits.
Uz etiķetes vēlams rakstīt tikai gaļu, garšvielas un bekonu. Sastāvā var būt arī E575 – tā ir īpaša piedeva, kas palīdz gaļas produktam paātrināt nogatavināšanas laiku. Nogatavinātai desai ir elastīga struktūra. Bet, ja nospiežat uz tā un paliek iespiedumi, tad tika pārkāpti gatavošanas noteikumi – produkts vēl nav nogatavojies.
Tauku izskats un citi aspekti
Vārītas, kūpinātas un žāvētas desas var saturēt taukus. To var arī izmantot, lai noteiktu produkta kvalitāti. Tauku gabaliņiem vienmēr jābūt dabiski baltā krāsā. Bet, ja tiem ir sarkani vai dzelteni toņi, tad šāds produkts satur daudz krāsvielu, vai arī tas ir sācis bojāties.
Ja veikalā pārdevējam ir iespēja nogriezt desas gabalu, tad ar tā palīdzību var noteikt arī kvalitāti. Tam jābūt elastīgam un desa nedrīkst ieplaisāt griešanas laikā. Augstas kvalitātes desas garša ir patīkama, sāļa, pikanta, bet bez skābuma.
Ja ir “papīra” garša, tas nozīmē, ka sastāvs satur lielu daudzumu cietes. Pati ciete nav kaitīga, taču tā vairs nav proteīna produkts, bet drīzāk ogļhidrātu produkts. Ja pēc šķēles apēšanas uzreiz gribas ēst jaunu, tad sastāvā ir liels skaits garšas pastiprinātāju. Un tie var maskēt zemas kvalitātes gaļu – izgatavotu no saspiestiem skrimšļiem un gaļas pārpalikumiem.
Tevi noteikti interesēs
- 7.janvārī valdība pieņēma lēmumu būtiski paaugstināt atalgojumu šīs profesijas darbiniekiem Latvijāby Sandra Kovaļenko
- Kā ziemā pareizi kopt ziemājus, lai raža jūs patiesi iepriecinātuby Anna Kalniņa
- Kāpēc 15. janvāris ir īpaša diena un no kādas rīcības jāizvairās, lai neveiksmes tev nesekotuby Sandra Kovaļenko